fallback

В сила влиза европейският механизъм за поддържане на банки във фалит

Това е вторият стълб на Европейския банков съюз и ще бъде подкрепен от фонд за 55 млрд. евро

12:07 | 01.01.16 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

От днес в еврозоната започва да се прилага европейският механизъм за поддържане на банки във фалит - втория стълб на Европейския банков съюз, предаде AFP, цитирана от БТА.

Целта на механизма е създаване на фонд за поддръжка на банките във фалит.

Програмата, наречена Механизъм за преструктуриране на банки, беше приета през август 2014 г.

Фондът, предвиден в него, трябва да се създаде в идните осем години въз основа на принос от страна на банковия сектор. Той ще послужи за "изваждане на повърхността" на банките в затруднено положение или ще им оказва подкрепа при необходимост от преструктуриране.

Механизмът включва създаването на орган за надзор и за преструктуриране.

Фондът, заложен в механизма, постепенно ще набъбне, за да достигне сумата от 55 милиарда евро.

Първият стълб на Европейския банков съюз беше Механизмът за единен надзор, който повери надзора на банките от еврозоната на Европейската централна банка от 4 ноември 2014 г.

Третият стълб ще бъде гарантиране на влоговете, който цели да се избегне банкова паника и да се успокоят вложителите за сигурността на техните влогове. Този трети механизъм е в процес на оживени дебати.

По него Германия има сдържана позиция, защото не иска германските вложители да плащат за недобре ръководени банки в други страни. Италия подкрепя този трети стълб.

Идеята за създаване на Европейски банков съюз се зароди преди три години по време на кризата в еврозоната, като целта е да не се налага държавният сектор да спасява закъсалите банки и така банковата криза да се превърне в дългова.

Във връзка с новия Механизъм БНБ създаде нова дирекция „Преструктуриране на кредитни институции“ на подчинение на управителя на БНБ. Начело на нея застана Боян Бончев.  Промените произтичат от възложените по закон правомощия на БНБ като орган за преструктуриране на банки, приетия на 5 октомври от Управителния съвет план за реформиране и развитие на банковия надзор, както и от поетите от управителя на БНБ ангажименти, свързани с институционалното развитие на централната банка, представени в Народното събрание, се обяснява в съобщението.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:23 | 12.09.22 г.
fallback