С обтягането на руско-турските отношения битката за алтернативните на руските доставки на природен газ може да се ожесточи и да превърне ЕС и Турция от партньори в конкуренти. Това посочва в коментар изданието Politico.eu.
Брюксел се надява да получава природен газ от Каспийско море през газопровода TANAP, минаващ през турска територия. Заради икономическите санкции, които налага Русия обаче, Анкара спешно търси алтернативи на природен газ.
"Ние винаги гледаме към Турция за реализация на плановете си за диверсификация, без да отчитаме, че Турция има свои приоритети", коментира Симоне Талиапиетра от базирания в Брюксел мозъчен тръст Bruegel.
Изданието отбелязва още, че Турция е вторият по големина пазар на Газпром в Европа след Германия. През миналата година руският гигант е изнесъл 27 млрд. куб. метра природен газ за Турция, което е около 60% от нуждите на страната. А прогнозите са, че потреблението на газ в южната ни съседка ще расте.
Според анализаторите, ако Москва реши да спре доставките за Турция по политически причини, това ще е истинска катастрофа за Анкара. Замяната на Русия като доставчик на газ не е толкова лесно в краткосрочен период.
В същото време обаче и Анкара не губи време. Първата визита на премиера Давутоглу беше в Азербайджан в опит да ускори работата по изграждането на TANAP. Но дори и да бъде постигнато уговореното ускоряване, съоръжението няма да бъде готово преди 2018 година.
TANAP от своя страна е в основата на проекта за Южен газов коридор - надеждата за диверсификация на източниците на природен газ за Югоизточна Европа. Идеята е подкрепена от Европейската комисия и плановете са първите доставки на газ от Каспийско море да достигнат до Европа по този коридор до края на това десетилетие.
"Увеличаването на търсенето на газ от Азербайджан от страна на Турция може да преобърне енергийните отношения ЕС - Турция от партньорство в конфронтация за достъпа до тези ресурси", коментира енергийният анализатор Марко Джули.