IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Да живееш в свят с отрицателни лихвени проценти

Европейското приключение с отрицателни лихви тепърва започва. И далеч не е ясно как точно ще приключи

15:59 | 10.12.15 г. 52
Автор - снимка
Създател
<p>
	Централните банкери нямат лимит, ако решат да понижават още по-дълбоко отрицателните лихви. <em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Централните банкери нямат лимит, ако решат да понижават още по-дълбоко отрицателните лихви. Снимка: архив, Ройтерс

Някога беше добре да имаш пари в банката. Сега датските компании плащат данъци по-рано, за да се отърват от парите. В една малка швейцарска банка потребителските депозити ще се свият с една осма от процента догодина. Но това не е чак толкова лошо, пише Wall Street Journal. Някои датчани с ипотеки с плаващи лихвени проценти откриват, че техните банки им плащат всеки месец, за да заемат от тях, вместо да им взимат лихва.

Такъв е преобърнатият свят на отрицателните лихвени проценти, с които банките таксуват клиентите си, че държат пари при тях, вместо да им плащат лихви по депозитите.

В началото на декември Европейската централна банка (ЕЦБ) понижи още депозитната лихва до -0,3% от -0,2%.

Три от по-малките държави членки на еврозоната – Дания, Швеция и Швейцария – свалиха още лихвите си до по-отрицателна територия в отговор на действията на ЕЦБ. Това предизвика серия необичайни развития с последици за големите компании и потребителите, както и за всички около тях. Тези страни се явяват прозорец, през който може да се види какво може да се случи, ако еврозоната пропътува още из неизследваното измерение на отрицателните лихви.

„Не мисля, че сме видeли всички от този тренд“, коментира главният икономист за Дания на Handelsbanken Йес Асмусен. „Когато се обучавах за икономист, отрицателните лихви не бяха описани в учебниците. Но това е светът, в който живеем сега, а той не е спрял да се преобръща.“

Сценарият с отрицателните лихви не трябваше да се случва. В икономиката нулата е дъното. Но икономическата стагнация в Европа се оказа толкова дълга и упорита, че централните банки в региона намаляват лихвите, за да стимулират своите икономики. Ако помогне понижението на лихвите от 1% до 0,5% и от 0,5% до 0%, защо да не опитаме и -0,5%?

Европейското приключение с отрицателни лихви тепърва започва. И далеч не е ясно как точно ще приключи.

Негативната депозитна лихва на ЕЦБ спомогна за поевтиняването на еврото, което е добре дошло за европейските износители, тъй като техните стоки са по-евтини за чуждестранните купувачи. Но европейската икономика все още изпитва единствено слаб растеж. А инфлацията все още е прикована до нулата.

Но един фундаментален въпрос остава – има ли икономическо спасение при наличието на отрицателни лихви? Ако централните банки навлязат още по-надълбоко, ще се върне ли растежът? Или странният характер на негативните лихви е прелюдия към погрешни последствия – до презапасяване с пари в брой, формиране на балони при някои активи, измежду които недвижимите имоти, и неконтролируема инфлация?

На теория отрицателните лихви на централна банка се пренасят към потребителите или компаниите чрез стимулиране на кредитирането. Това прави кеша нещо от сорта на стимулиращ горещ картоф – всеки би искал да го използва, а не да го държи.

До момента архивите са оскъдни. Банковото кредитиране нарасна скромно в еврозоната в подкрепа на слабото и постепенно икономическо възстановяване. Но инфлацията не се завръща. През ноември инфлацията бе само 0,1%. Инфлацията в Швеция също е близка до нулата от 2013 г. насам, въпреки че се присъедини към клуба на отрицателните лихви през февруари. ЕЦБ пък се цели в инфлация от малко под 2%.

В Швейцария централната банка дълго време се опита да предпази швейцарския франк от съществено поскъпване спрямо еврото, като създаваше нови франкове и ги използваше за покупки на единната валута. Но по-рано тази година, смутена от обема чуждестранни активи, които придоби, спря.

За да смекчи рязкото поскъпване на франка, който притиска швейцарските износители, централната банка въведе отрицателни лихви, които по принцип биха превърнали дадена валута в по-малко привлекателна за държане. Но франкът поскъпна спрямо еврото и оттогава се движи в умерен диапазон от 11% повече спрямо стойностите, които имаше преди отвързването на курса.

За сравнение – Дания имаше по-добър успех при използването на отрицателните лихви, за да стабилизира валутата си. Ставките парираха вихрушката спекулативни залози срещу поскъпването на датската крона, които се ускориха от ходовете на ЕЦБ по отношение на лихвите. Ръстът в Дания е сравнително стабилен. Очаква се тази година икономиката й да нарасне с 1,6%.

И все пак лихвите под нулата в Дания и Швеция подхраниха ръста на цените на имотите, разпалвайки страховете за балони в големите градове. Средната цена на датски апартамент скочи с 8% през първата половина на 2015 г. Цената на шведските апартаменти е нагоре с 16% спрямо година по-рано.

Никнат и други особени последствия. В Дания хиляди собственици на жилища се оказаха с ипотеки с отрицателни лихви. Вместо да плащат на банката главница плюс лихви всеки месец, те плащат главница минус лихви.

„Да се надяваме, че това е временен феномен“, заявява главният финансов директор на най-големия ипотечен кредитор в Дания Nykredit Сорен Холм. Той казва, че администрирането на отрицателните лихви върви гладко, но не приветства факта, че на някои клиенти се плаща. „Не бихме го използвали като маркетингов инструмент“, споделя той.

Отрицателните лихви костват на датските банки повече от 1 млрд. крони (145 млн. долара) тази година, сочи статистиката в Дания.

„Банките са тези, които плащат за това“, коментира управляващият директор в Jyske Bank Ерик Гадеберг. Ако положението се влоши, Jyske може да таксува по-малките корпоративни вложители, а след това – може би и обикновените клиенти. „По един или друг начин ще трябва да го пренесем на пазара“, категоричен е той.

В Швейцария една банка вече го направи. През октомври малката банка Alternative Bank Schweiz изпрати писмо до клиентите си с лоши новини – че те ще бъдат таксувани за това, че държат пари по сметките си.

Централната банка на Швейцария поддържа депозитна лихва от -0,75%, а главният изпълнителен директор на ABS Мартин Рьонер реши, че му е писнало. Разходите изяждат цялата печалба на банката, твърди той, и въведе лихва от -0,125% върху всички сметки.

Водещи банки в Швейцария обаче се срамуват да таксуват дребните вложители, въпреки че редица от тях облагат големи корпоративни клиенти. Но ако лихвите потънат на по-дълбока отрицателна територия, това може да се промени.

Последна актуализация: 02:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 7 rate down comment 16
Setver
преди 8 години
Дали? Може нио и за това има решение, да се въведе данък за държането на ценни метали, който да е колкото е отрицателната лихва. Ако лихвата стане да речем -5% годишно, което ще е нормално ниво, то и върху държането на злато да се сложи данък и да се таксува 5% от стойността му годишно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 25 rate down comment 5
studioaa
преди 8 години
Ако лихвите станат отрицателни всички ще се насочат към златото и другите ценни метали. Ще се надуе балон с епични размери, невиждани досега, защото при това положение не трябва да правиш абсолютно нищо, за да печелиш. След като златото стигне 50-100 хил. $ за тройунция реално ще настъпи края на валутата с отрицателните лихви или край на еврото. Аз не мисля, че видим отрицателни лихви в ЕЗ за дълго, а по-скоро ще видим края на ЕС и ЕЗ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 26 rate down comment 2
abdul
преди 8 години
Отрицателните лихви и такса върху правото на хората да търгуват, т. е. да обменят стоки и услуги, са най-голямото извращение на политическите мутри за последните 65 години, което ще доведе до унищожаване на много бизнеси и предприемчивост, като в крайна сметка ще доведе до самоунищожение на текущата платежна система, защото има много по евтини и по-добри начини за стокообмен, без през тях индиректно да се финансират държавите, което се случва чрез текушите "непопулярни" монтерани политики на печатане на пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 2
abdul
преди 8 години
По-лесно е, затова си го оставят за накрая :-).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 10
Иван Митев
преди 8 години
Въвеждането на отрицателни лихви е съпътстваща последица от необосновано с правилни аргументи поведение на ЕЦБ за прилагане на ниска основна лихва за евро.При запазване на сегашната сгрешена европейска парична система е необходимо достатъчно време до настъпване на катастрофален стопански крах.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 14
vzhekoff
преди 8 години
И защо е цялата галимация ? Не е ли по-лесно да се въведе извънреден акциз на горивата, който да се прехвърли върху погасяване на държавните дългове. Така се контрира дефлацията през горивата и се намалява дълговата натовареност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 49 rate down comment 4
abdul
преди 8 години
Това за да го напишеш трябва да си на много тежки наркотици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 28 rate down comment 9
abdul
преди 8 години
"Европейското приключение с отрицателни лихви тепърва започва. И далеч не е ясно как точно ще приключи."Ясно е. Ще приключи с война.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 61
Setver
преди 8 години
Дано скоро и при нас да навлязат съществено отрицателните лихви. Реално от тях само полза ще имаме, както и да го погледнеш е така. След 3 седмици и у нас се започва с -0.3% за банките, и дано да е само началото. Колкото повече, толкова повече. БНБ ще може да събира пари от отрицателните лихви за да може с тях да се финансира бюджета. Отделно ще се стимулират хората да харчат повече и така ще се вдигне потреблението. Жилищата ще станат по-достъпни и банките и у нас може да започнат да предлагат ипотечни кредити с отрицателна лихва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още