Властите във Финландия обмислят въвеждане на т.нар. Основен национален доход (безусловен базов доход) в размер на 800 евро, който да се изплаща месечно на всеки гражданин и да е освободен от данъци, съобщава британският вестник Daily Telegraph. Предложението е на държавната агенция за социално осигуряване (Kela) и то предполага този основен доход да замени всякакви други помощи. Тези 800 евро ще бъдат изплащани на всеки пълнолетен гражданин, независимо дали имат други доходи или не.
Безработицата във Финландия в момента е на рекордно високи нива (над 10%) и основният доход има за цел да насърчи повече хора да потърсят работа. Мнозина безработни биха взимали по-малко пари, ако се съгласят да работят нископлатена работа, поради което избират да живеят на държавни помощи. Младежката безработица е около 22%.
Study shows a guaranteed minimum income reduces #school dropout rate and #healthcare costs https://t.co/ux7lZ1G0Jl
— Wendl Foundation (@WendlFoundation) November 28, 2015
Според проучване, поръчано от агенцията, близо 69% от населението на Финландия подкрепя идеята за въвеждане на т.нар. основен национален доход.
Критици на идеята обаче предупреждават, че това на практика ще елиминира мотивацията на хората да работят и ще доведе до по-висока безработица. Поддръжници на идеята посочват примери като канадския град Дофен, където през 70-те години се провежда такъв експеримент и резултатите, социални и икономически, се оказват до голяма степен позитивни.
Финландският премиер Юха Сипиля подкрепя идеята и казва, че основният доход ще опрости социалната система. Мярката би струвала на Финландия около 46,7 милиарда евро годишно, ако се приложи напълно. Агенцията ще представи предложението си до ноември 2016 г.
Холандският град Утрехт също планира да въведе основен доход, но само за граждани, които имат право на помощи. От следващия месец около 250 безработни ще получат определена сума, като експерти ще следят ефектите върху безработицата.
Швейцария също обмисля въвеждане на основен доход. През септември швейцарският парламент гласува с голямо мнозинство в подкрепа на резолюция, която призовава населението на отхвърли идеята. Референдумът обаче ще се проведе през 2016 г. и социологическите проучвания показват, че 49% от швейцарците биха подкрепили мярката.
Темата за въвеждането на безусловен базов доход е широко дискутирана и в България. Според повечето критици, сред които и икономистът Стоян Панчев, подобен вид подпомагане изкривява стимулите за работа – големи групи от населението ще бъдат насърчавани да не работят, а да чакат управляващите да се грижат за тях. Трябва да се отчете и цената на това преразпределние. Въвеждането на ББД, или на минимална работна заплата от например 800 лв., ще доведе до затварянето на всички малки хотели и магазини, което означава огромна безработица. Бизнесът освен това ще си изнесе производството – в ЕС или извън него, смята Боджидар Данев от БСК.
Какво е Вашето мнение за въвеждането на ББД? Пращайте мненията си на info@investor.bg! Авторите на по-интересните материали, които публикуваме, ще получат за стимул книга на икономическа тематика!
преди 8 години То и при социализма беше така.. ама го няма вече. Явно Финландия бърза към фалита. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Това е бъдещето. Няма как иначе да стане. Може да звучи невероятно но е така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар