fallback

ЕК не е получавала писмо от източноевропейските членки срещу "Северен поток" 2

България подкрепя и разширението на "Северен поток", и създаването на газов хъб края Варна, категоричен е премиерът Борисов

17:43 | 30.11.15 г.

Европейската комисия (ЕК) не е получавала писмо срещу разширението на „Северен поток“, стана ясно от думите на говорителя на Комисията Якоб Адамович. Преди дни Ройтерс съобщи, че 10 източноевропейски държави, членуващи в ЕС, сред които и България, са изпратили писмо до Брюксел.

В него те изразяват своите опасения, че плановете за „Северен поток“ 2 ще дестабилизират Украйна и така работят срещу интересите на ЕС.

От Брюксел обаче бяха категорични, че такова писмо не е получавано в офисите на Европейската комисия. Освен България, под текста са се подписали представителите на Чехия, Естония, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия.

Досега от ЕК гарантират, че и за разширението на „Северен поток“ ще важат стриктно правилата от Третия либерализационен пакет, чието неизпълнение спря „Южен поток“. Самата Русия също декларира своята готовност да спази изискванията.

В началото на месеца обаче европейски депутати от комисията по въпросите на промишлеността изказаха своите опасения, че проектът ще накърни принципа на солидарност, който е един от водещите в ЕС.

Преди срещата на Европейския съвет в неделя българският премиер Бойко Борисов беше категоричен пред българските медии в Брюксел, че позицията на България е да има и „Северен поток“ 2, но и газов хъб у нас.

„Това е изгодно за България. Никой не може да ме убеди, че ако ние имаме още един източник на газ и излезе руска тръба на нашето крайбрежие край Варна, това е лошо за държавата“, каза Борисов.

Позицията, че страната ни ще подкрепи разширението на „Северен поток“ беше остро критикувана от БСП. В позиция на бившия енергиен министър Драгомир Стойнев, цитирана от пресцентъра на лявата партия, е записано, че така „послушна България“ е позволила „икономиките на богатия европейски север да получат още по-големи количества руски газ“.

Той е категоричен, че България е пълноправен член на общността и на първо място трябва да представлява националния интерес.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:20 | 13.09.22 г.
fallback