fallback

ЕК отваря читалня във външно министерство за достъп до документите по ТПТИ

Депутати и министри ще могат да четат за търговските преговори между ЕС и САЩ

12:19 | 28.11.15 г.
Автор - снимка
Създател

Европейската комисия ще отвори тайна стаичка в Министерството на външните работи, където народни представители и министри ще могат да четат постигнатите договорености по подготвяното търговско споразумение между ЕС и САЩ.

Достъпът до документите ще е при максимално ниво на секретност, като четящите ги няма да могат да си водят бележки, да ги снимат или записват. Те ще подписват и клетвен лист за неразгласяване.

Новата придобивка, която ще е факт във всички европейски столици, ще позволи на националните депутати да са информирани за хода на преговорите, съобщи търговският еврокомисар Сесилия Малмстрьом, която води преговорния екип на ЕС.

Министрите на търговията и на външните работи от ЕС обсъдиха въпроса в Брюксел, заедно с напредъка на преговорите по Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ).

Тайните стаички, наричани читални, ще позволят за първи път депутатите да видят освен европейските, и американските позиции в преговорите, които досега можеха да се четат само в Брюксел или в някои посолства.

"Засега консолидираните текстове са малко, но това скоро ще се промени“, добави Малмстрьом.

Идеята за стаичките е да се включат повече хора в процеса на изготвяне на ТПТИ и да се чувстват ангажирани с него, каза главната преговаряща. Засега такива „секретни читални“ има в Европейския парламент и в някои други сгради на институциите, както и в някои посолства в европейските столици. Отговорността за информирането на националните депутати обаче беше на правителствата и всеки уреждаше нещата по собствена преценка.

Прозрачността е част от концепцията на Брюксел да тушира слуховете и съмненията, че търговското споразумение със САЩ ще намали стандартите за качество и безопасност на продукцията в ЕС, ще пусне през задния вход ГМО и месо с антибиотици на европейските трапези и ще ощети правата на работещите. От началото на годината Еврокомисията публикува законодателните предложения, които прави и опорните точки, с които преговаря със САЩ. Изтичането на проекта в пресата през 2014 г. предизвика скандал и протести в Европа, които доведоха до решението да се повдигне завесата. За първи път в историята си ЕС дава подробности по воденето на търговски преговори.

От юли 2013 г. досега Брюксел и Вашингтон са провели 11 кръга разговори. Преговорите трябваше да завършат в края на годината, но срокът вече е отложен поне с още една.

"Целта ни е да постигнем амбициозно и балансирано споразумение до края на мандата на президента Обама. Но ние не искаме сделка на всяка цена, а глобално и добро споразумение, което няма да е отстъпление от европейските стандарти“, заяви външният министър на Люксембург Жан Аселборн, чиято страна в момента председателства ЕС.

Според него американският Конгрес няма да пристъпи към разглеждането на проекта на споразумението преди май 2016 г. Мандатът на Обама приключва през януари 2017 г.

Още новини от Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:17 | 13.09.22 г.
fallback