Още в първите часове след новината за сваления от турски ВВС руски бомбардировач Су-24 руският президент Владимир Путин предупреди, че това ще има сериозни последствия за руско-турските отношения.
Първите проявления са вече факт - външният министър Сергей Лавров отмени визита в Истанбул, на която се очакваше да бъдат обсъдени съвместни проекти в развитие като "Турски поток" и други в различни икономически области. Отменен е и руско-турски икономически форум, който трябваше да се проведе в средата на декември в Санкт Петербург.
В Русия вече дори се заговори, че "Турски поток" може окончателно да бъде погребан. Тезата изказа ръководителят на Руския съюз на промишлеността и предприемачите Алесандър Шохин пред ТАСС. Той подчерта, че Русия трябва да отговори с икономически санкции, а не с военни.
Неговите препоръки са и за сериозни ограничения в дейността на турските фирми в Русия, макар и много строителни компании от южната ни съседка да участват в строителството на обектите, свързани със световното футболно първенство, на което Русия ще е домакин през 2018 г.
Според Шохин "страшен удар" за Турция ще бъде въвеждане на продуктово ембарго за Турция. И сякаш Москва действително започва действия в тази насока.
По-рано днес министърът на земеделието Александър Ткачев съобщи за засилен контрол на селскостопанските стоки, внасяни от Турция. "В последно време получаваме коментари от потребители и отраслови съюза относно качеството на храните, внасяни от Турция", каза той, цитиран от в. "Коммерсант".
Ткачев коментира още, че средно 15% от внесените стоки не отговарят на изискванията - има остатъци от забранени и вредни субстанции в продуктите от животински произход. Подобни сигнали министерството е получавало още от началото на годината и проверява случаите, става ясно от думите на министъра.
По данни на митническите власти в Русия двустранните търговски отношения между Русия и Турция през 2014 година са възлизали на 31,1 млрд. долара. Русия изнася стоки на стойност 25,5 млрд. долара на турския пазар. В първите седем месеца на 2015 година обаче има значително намаление - с 21% спрямо същия период на 2014 година до 14,4 млрд. долара.
Турция обаче е вторият по големина пазар за руския газ в Европа след Германия. Данните на "Газпром" сочат, че през миналата година Анкара е получила 27 млрд. куб. метра природен газ от Русия. Това представлява около 60% от потреблението на газ в страната.
Сред водещите продукти в състава на турския износ към Русия са храните и селскостопанските стоки (26,5% от общия износ). Турция е важен източник на храни след забраната на Москва за внос на европейски стоки. За първите 10 месеца на годината Турция е изнесла храни на стойност 1 млрд. долара на руския пазар.
Основните стоки са домати и цитрусови плодове. 43% от вноса на домати в Русия идва от Турция.