Европейската комисия (ЕК) одобри 195 проекта за изграждане на енергийна инфраструктура, които са в основата на Енергийния съюз на общността. Проектите целят постепенната интеграция на енергийните пазари в ЕС, както и разнообразяване на енергийните източници и разнообразяване на маршрутите.
В списъка са включени 108 електроенергийни проекта, 77 газови проекта, 7 петролни проекта и 3 проекта за интелигентни енергийни мрежи. За реализацията на единния енергиен пазар от ключово значение е посочена и идеята за изграждането на газов хъб в България – изграждането на нужната инфраструктура е включено в списъка на проектите.
Сред останалите мерки, които трябва да бъдат реализирани у нас и в региона, са и проекти за изграждане на електропроводи между България и Гърция, както и между България и Румъния.
Проекти от общностно значение са и газовата ни връзка с Гърция (IGB) и модернизацията на газопреносната система на България, които са част от работата на ЕК за реализацията на Южния газов коридор. В газовата сфера за реализацията на Европейския съюз е важен и интерконекторът между България и Сърбия и проектът за Eastring, в който България участва, отбелязват още от Брюксел.
Проектите от общностен интерес трябва да сложат край и на енергийната изолация на някои от държавите в ЕС, посочват от Европейската комисия.
С обявяването им за важни за общността 195-те проекта ще могат да получат финансиране по механизма „Свързана Европа“, чийто общ бюджет за периода 2014 – 2020 година е в размер на 5,35 млрд. евро. За проектите от общностно значение са предвидени и облекчени процедури за издаване на разрешителни и по-добри регулаторни условия.