fallback

ЕП ще обсъди промени в изборното законодателство

Очаква се парламентът да насърчи държавите да разрешат гласуване по пощата, електронно гласуване и гласуване по интернет

08:32 | 11.11.15 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейският парламент ще обсъди на еднодневната си сесия в Брюксел доклад за промени в избирателното законодателство на ЕС, предава БТА. 

Промените предвиждат партиите да бъдат призовани да поставят своя знак /лого/ на бюлетините за избори за евродепутати. Предвижда се изборните листи да бъдат готови три месеца преди същинските избори. ЕП определя като изключително важно политическите партии на всички равнища да приемат демократични и прозрачни процедури за подбор на кандидатите за евродепутати. 

Почтеността на изборите следва да бъде повишена с ограничаване на разходите по кампаниите в рамките на разумна сума, която да позволява необходимото представяне на партиите, кандидатите и техните изборни програми, се посочва в доклада. Предлага се всички граждани на ЕС, включително онези, които пребивават в държава извън Общността, да получат право да гласуват в изборите за евродепутати, защото това ще даде на всички еднакво право да гласуват при равни условия, независимо от тяхното местопребиваване или тяхното гражданство. Очаква се ЕП да насърчи държавите да разрешат гласуване по пощата, електронно гласуване и гласуване по интернет, за да се повиши участието в изборите. Желанието е да бъдат улеснени всички, особено хората с намалена подвижност и онези, които живеят и работят в държава, различна от тази, на която са граждани.

Припомняме, че след последните местни избори основна тема за властта в България стана и промяната в изборното законодателство. Причината за това е „кризисната" по думите на вицепремиера Томислав Дончев ситуация, която се получи с обработката на изборните книжа – 36-ма души от секционни комисии са получили здравословни проблеми, прегледани са в болнично заведение, а седмина и хоспитализирани, в резултат на дългото чакане в зала Арена Армеец.  Евродепутатите ще обсъдят днес и финансирането на доверителните фондове за Сирия и Африка. Отчита се, че засега липсват постъпления в тези фондове от страна на европейските държави. До момента са осигурени средства само от общностния бюджет - около 2,3 милиарда евро. С фондовете се цели предоставянето на помощ на държавите на произход на мигрантите и бежанците.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:41 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още