Мюнхенският Институт за икономически изследвания Ifo очаква разходите на Германия, свързани с приемането, настаняването и последващите грижи за бежанците, за тази година да достигнат 21,1 млрд. евро.
„Това включва подслон, изхранване, детски градини, училища, курсове по немски език, образование и управление“, пояснява икономистът от Ifo Габриел Фелбелмайер. Като основа на изчисленията организацията е приела, че страната ще приеме 1,1 млн. бежанци.
Германия е най-предпочитаната дестинация за мигрантите, които идват от Сирия, Афганистан и някои африкански страни. По официални данни страната очаква тази година 800 хил. мигранти, но тази прогноза може да се окаже под реалния брой, тъй като към края на октомври в Германия вече са пристигнали близо 760 хил. мигранти.
Досега институтът изчисляваше разходите за държавата за първите 12 месеца на 10 млрд. евро, но само за подслон и изхранване на 800 хил. мигранти.
„Ключовете за разходите и за интеграцията са квалификацията и пазарът на труда“, заяви още Фелбелмайер. Много мигранти били зле образовани. Над 40% от запитаните от Ifo представители на индустриални корпорации от Западна Германия считат бежанците за потенциални служители само като помощен персонал. В Източна Германия този дял бил дори по-нисък.
Като цяло 29 на сто от представителите на всички браншове на преработвателната индустрия считат въведената наскоро минимална ставка на заплащане за основен проблем. Така например за 60% от представителите на строителната индустрия и търговията считат това за основен проблем.
Ето защо Ifo настоява за пълно отпадане на залегналата в законите минимална ставка за заплащане, не само за бежанците, но и поне за младите служители без квалификация. Според института на бежанците трябва да им се даде възможност да започнат веднага работа и паралелно да държат изпити по немски.
„Може да се опасяваме, че много от тях няма да намерят работа при минималното заплащане от 8,50 евро, тъй като производителността им е ниска“, поясняват икономистите. „Затова може би трябва да се помисли за генерално намаляване на минималната ставка, за да не възникне допълнителна безработица“. Междувременно и федералното Министерство на труда очаква нарастваща безработица заради бежанците през следващите години.
Като цяло мюнхенският институт предупреждава да няма свръхочаквания за приноса на бежанците към германската икономика. „На пазара на труда наистина ще има предимства, но те ще бъдат свръхкомпенсирани от по-високата безработица и нетния трансфер на имигранти“.
По-този начин обаче Ifo се изказва доста по-песимистично от други икономически мозъчни тръстове, като например Института за икономически изследвания DIW или близкия до работодателските организации Институт на германската икономика, които виждат поне в дългосрочен план сериозни плюсове за конюнктурата на страната. DIW очаква, че приносът на имигрантите за брутния вътрешен продукт на страната през 2016 г. ще бъде около ¼ процентен пункт.
Освен това от организацията настояват за увеличаване на помощта за бежанците в съседните на Сирия страни. Същевременно обаче външните граници на Шенгенското пространство трябвало да бъдат засилени, а вътрешният пазар да се поддържа в пълна функционалност.