Усилията, които Русия полага напоследък, за да увеличи влиянието си в Близкия изток, са съпътствани от привидно засилване на "благоразумието" в Кремъл, пише Джон Болтън, постоянен представител на САЩ в ООН от август 2005 година до декември 2006 година в анализ, публикуван в New York Post.
Всъщност руските призиви за нови избори в Сирия и споделяне на разузнавателна информация със западните сили не са нищо повече от упражнения по "маскировка" - класическия метод на Русия за прикриване на истинските й цели, се казва в анализа, допълва БТА.
Решаването на бежанския проблем е примамката, която Русия успокояващо предлага със своята намеса в Сирия. Но Москва е намислила друго, а именно да получи облекчаване на санкциите, наложени заради авантюризма й в Украйна.
"Лековерните западняци се хващат на уловката, следвайки отдавна установен модел. А това наистина е уловка. Целите на Русия не са се променили, само нейната пропаганда е различна", допълва Болтън.
Например, като предлага да атакува мишени на "Ислямска държава", ако Вашингтон и Свободната сирийска армия (ССА) споделят разузнавателни данни за тези обекти, Москва се опитва да притъпи критиките, че ударите й засега са насочени срещу самата ССА.
Русия не се нуждае от помощ, за да намери "Ислямска държава", и много добре знае, че САЩ няма да помогне на сирийския президент Башар Асад, дори косвено. Вместо това целта на Путин е да вкара Съединените щати в мрежа на сътрудничество, която допълнително легитимира драматично засилилото се присъствие на Русия в Близкия изток.
Подкрепата на Русия за нови избори в Сирия е най-наглият от всички ходове. Въвличането на ССА (да не говорим за "Ислямска държава", която навярно ще се присмее на тази идея) в продължителни преговори за изборните правила може само да отслаби волята на опозицията.
"В случай че наистина бъдат произведени избори, което е доста малко вероятно, нима има съмнение, че привържениците на Асад ще гласуват за него с дори още по-голяма предсказуемост и ефективност от партийните машини по места в Америка?", пише Болтън.
Предложенията на Путин за "сътрудничество" имат за цел да отслабят съпротивата на Запада срещу нарастващото влияние на Русия в региона и в по-широк план. Засилващата се увереност на Русия също така намира отражение в нейния интерес към важни подводни съобщителни кабели, косвено заплашвайки те да бъдат унищожени във време на война.
Продължаващата близкоизточна бежанска криза в Европа подтиква правителствата да спрат почти непрекъснатия поток, който ги залива. Макар да се твърди, че са от Сирия и че са разселени в резултат на бушуващия от четири години мъчителен граждански конфликт, много от бежанците идват от другаде - от Афганистан или от Косово.
Европа не смогва да удостовери гражданството на бежанците, а те продължават да идват. Повечето са млади мъже, а ако им бъде позволено да останат, след време ще дойдат и техните семейства.
Неотдавнашните (и много удобни) медийни информации, че разположени понастоящем в Украйна руски сили за специални операции са изпращани в Сирия правят две неща. Първо, обявяват, че Русия няма непосредствено намерение да засилва напрежението в Украйна, осигурявайки още един аргумент за намаляване или премахване на санкциите. Второ, показват, че Русия е готова да "реши" сирийския въпрос.
Путин също така отправя сигнали към арабските лидери, особено на Саудитска Арабия, че Русия е съюзник, на когото може да се разчита - навярно не толкова силен във военно отношение, колкото Съединените щати, но поне по-постоянен. Със събирането на шиитска коалиция, включваща Асад, Иран, неговия марионетен режим в Багдад и Хизбула, Кремъл показва, че може да действа твърдо и решително, докато САЩ се колебае.
Освен това хаосът в региона вече съдейства за драматично увеличаване на насилието на палестинците срещу Израел. А държавният секретар Джон Кери се разсейва с израелско-палестинския спор, вместо да отблъсне набезите на Русия срещу доминацията на Америка в Близкия изток.
Колкото и да са слаби икономическите лостове на Путин или несигурни вътрешнополитическите му позиции, той държи инициативата и има цял набор от възможности.
Неговият съюз може лесно да стигне до нечестиво временно споразумение с "Ислямска държава", позволявайки както на Иран, така и на "Ислямска държава", макар че мотивите им доста се различават (всъщност са в противоречие), да преследват своите цели срещу произвеждащите петрол монархии на Арабския полуостров.
Или Путин може да предложи на саудитците и други араби от Залива да си отдъхнат от "Ислямска държава" и иранските заплахи, като преследват общата си цел за по-високи глобални цени на петрола.
Вътрешната уязвимост на Путин, разбира се, може да бъде използвана от противници, които разбират неговата стратегия и имат както решимостта, така и възможностите да защитят жизнените си интереси. Историята, както потвърждават няколко неотдавнашни напълно детински коментари, ни казва, че президентът Обама нито разбира към какво се стреми Путин, нито е склонен да му се противопостави.
Путин ще продължи да действа, без да бъде ограничаван от Америка, не само в Сирия, а и в целия Близък изток през следващите 15 месеца. Колкото и да е мрачна ситуацията сега, през януари 2017 г. тя ще бъде по-лоша, заключава експертът.
преди 9 години не е същата система, като българската. Но си прав-от тук идва идеята. Това за японците не го разбрах, а както си го написал-може би само ти си го разбираш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Освен това хаосът в региона вече съдейства за драматично увеличаване на насилието на палестинците срещу Израел."Сериозно??? Честно??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Инвестор, да не би Коритаров да Ви е писал статията, още един доносник пребоядисал се като Иво Инджев и станал демократ в името на себе си!?На неговите слабоумия прилича! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Това за РЕБ е глупости, първо българите направиха такива системи и е измислено в Болгарии от познай кой ? За съжаление вече просто не е актуално, защото измислиха лазерно водене и то беше измислено в Болгарии обаче го направиха други - САЩ, то не може само ние да измисляме нали знаеш. По някое време някой вземи че измисли и той същото. Русия е с грешна политика копираща тази на САЩ, последните наистина ще потънат колкото и невероятно да звучи. Знаеш ли какво ще се случи - в момента се пънат долара им да е обезпечен с все по голямо количество петрол, това е целта на всичките им глупости които сториха - войни.Дори ще си разпродадат резерва за да падне още цената и да може с 1 долар да се купи още повече петрол. Всъщност ще продадат вербално, а от другата страна тайно ще купят. Както и да е - просто петрола ще отпадне скоро, японците ще ги ликвидират с технология измислена пак в България която почти вече е попаднала в техни ръце.Япония е силата и България тоже. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Възможностите на Русия по водене на електронна война произведоха върху американската армия ОТРЕЗВЯВАЩ ефект. Американските чиновници, които се сблъскаха в Сирия и Украйна с комплексите за РЕБ Красуха-4, заглушаваши радарите и авиационните системи, бяха принудени да признаят, че няма да догонят Русия, пише изданието FP. То цитира думите на командващият военната групировка на САЩ в Европа генерал Бен Ходжес, че възможностите на Русия във воденето на електронната война са невероятни."Foreign Policy публикация на Паул МакЛеър Russias Winning the Electronic War... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "В случай че наистина бъдат произведени избори, което е доста малко вероятно, нима има съмнение, че привържениците на Асад ще гласуват за него с дори още по-голяма предсказуемост и ефективност от партийните машини по места в Америка?", пише Болтън."Ами НЯМА разбира се! Ако Асад нямаше силна подкрепа от населението при този външен натиск досега да го нямаше. Някой ще каже "да ама руснаците го подкрепяха" Е ..и Садам беше руски съюзник. А и дори аргумента им с подкрепата на Русия да беше верен, то ако се съди по словата на същите тези "анализатори" /имената нямат значение. един дол дренки/ , това е подкрепа на една слаба бедна с рушашта се икономика изолирана от света страна срещу която е целия свят!? Е... ни така ни иначе. Хем боли хем сърби ! Лоооош Путин лоооош! ха ха Къде'д ги хване там ги бие и много плачат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Русия използва "примамката" решение на бежанската криза за падане на санкциите" Ей ... тия и ако се геъмнат сами пак ще обвинят Русия че се е възползвала или че Путин им е внушил да се гръмнат сами! ха ха ха Лош Путин лоооош! :)))==ха ха ха айдеее почна се подготовката за сваляне на санкциите. Къде останаха тези от коментиращите които в началото на санкциите обясняваха как ИЗОЛИРАНАТА от света Русия щала да рухне? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хахаха...! Като че ли я е писал таксиметров шофьор на три дж^ойнта! ... Или некой от нашите експерти от железно-конското семейство...Путин щел да покаже на шейховете на Саудитска Арабия, че е надежден съюзник, като пре^цака Иран и сегашните си съюзници и завърти ханша към тях! Мале мила! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години *** статия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Еми време е и вие да стоплите че светът не се управлява само от Вашингтон...събуждане с главоболие ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар