Усилията, които Русия полага напоследък, за да увеличи влиянието си в Близкия изток, са съпътствани от привидно засилване на "благоразумието" в Кремъл, пише Джон Болтън, постоянен представител на САЩ в ООН от август 2005 година до декември 2006 година в анализ, публикуван в New York Post.
Всъщност руските призиви за нови избори в Сирия и споделяне на разузнавателна информация със западните сили не са нищо повече от упражнения по "маскировка" - класическия метод на Русия за прикриване на истинските й цели, се казва в анализа, допълва БТА.
Решаването на бежанския проблем е примамката, която Русия успокояващо предлага със своята намеса в Сирия. Но Москва е намислила друго, а именно да получи облекчаване на санкциите, наложени заради авантюризма й в Украйна.
"Лековерните западняци се хващат на уловката, следвайки отдавна установен модел. А това наистина е уловка. Целите на Русия не са се променили, само нейната пропаганда е различна", допълва Болтън.
Например, като предлага да атакува мишени на "Ислямска държава", ако Вашингтон и Свободната сирийска армия (ССА) споделят разузнавателни данни за тези обекти, Москва се опитва да притъпи критиките, че ударите й засега са насочени срещу самата ССА.
Русия не се нуждае от помощ, за да намери "Ислямска държава", и много добре знае, че САЩ няма да помогне на сирийския президент Башар Асад, дори косвено. Вместо това целта на Путин е да вкара Съединените щати в мрежа на сътрудничество, която допълнително легитимира драматично засилилото се присъствие на Русия в Близкия изток.
Подкрепата на Русия за нови избори в Сирия е най-наглият от всички ходове. Въвличането на ССА (да не говорим за "Ислямска държава", която навярно ще се присмее на тази идея) в продължителни преговори за изборните правила може само да отслаби волята на опозицията.
"В случай че наистина бъдат произведени избори, което е доста малко вероятно, нима има съмнение, че привържениците на Асад ще гласуват за него с дори още по-голяма предсказуемост и ефективност от партийните машини по места в Америка?", пише Болтън.
Предложенията на Путин за "сътрудничество" имат за цел да отслабят съпротивата на Запада срещу нарастващото влияние на Русия в региона и в по-широк план. Засилващата се увереност на Русия също така намира отражение в нейния интерес към важни подводни съобщителни кабели, косвено заплашвайки те да бъдат унищожени във време на война.
Продължаващата близкоизточна бежанска криза в Европа подтиква правителствата да спрат почти непрекъснатия поток, който ги залива. Макар да се твърди, че са от Сирия и че са разселени в резултат на бушуващия от четири години мъчителен граждански конфликт, много от бежанците идват от другаде - от Афганистан или от Косово.
Европа не смогва да удостовери гражданството на бежанците, а те продължават да идват. Повечето са млади мъже, а ако им бъде позволено да останат, след време ще дойдат и техните семейства.
Неотдавнашните (и много удобни) медийни информации, че разположени понастоящем в Украйна руски сили за специални операции са изпращани в Сирия правят две неща. Първо, обявяват, че Русия няма непосредствено намерение да засилва напрежението в Украйна, осигурявайки още един аргумент за намаляване или премахване на санкциите. Второ, показват, че Русия е готова да "реши" сирийския въпрос.
Путин също така отправя сигнали към арабските лидери, особено на Саудитска Арабия, че Русия е съюзник, на когото може да се разчита - навярно не толкова силен във военно отношение, колкото Съединените щати, но поне по-постоянен. Със събирането на шиитска коалиция, включваща Асад, Иран, неговия марионетен режим в Багдад и Хизбула, Кремъл показва, че може да действа твърдо и решително, докато САЩ се колебае.
Освен това хаосът в региона вече съдейства за драматично увеличаване на насилието на палестинците срещу Израел. А държавният секретар Джон Кери се разсейва с израелско-палестинския спор, вместо да отблъсне набезите на Русия срещу доминацията на Америка в Близкия изток.
Колкото и да са слаби икономическите лостове на Путин или несигурни вътрешнополитическите му позиции, той държи инициативата и има цял набор от възможности.
Неговият съюз може лесно да стигне до нечестиво временно споразумение с "Ислямска държава", позволявайки както на Иран, така и на "Ислямска държава", макар че мотивите им доста се различават (всъщност са в противоречие), да преследват своите цели срещу произвеждащите петрол монархии на Арабския полуостров.
Или Путин може да предложи на саудитците и други араби от Залива да си отдъхнат от "Ислямска държава" и иранските заплахи, като преследват общата си цел за по-високи глобални цени на петрола.
Вътрешната уязвимост на Путин, разбира се, може да бъде използвана от противници, които разбират неговата стратегия и имат както решимостта, така и възможностите да защитят жизнените си интереси. Историята, както потвърждават няколко неотдавнашни напълно детински коментари, ни казва, че президентът Обама нито разбира към какво се стреми Путин, нито е склонен да му се противопостави.
Путин ще продължи да действа, без да бъде ограничаван от Америка, не само в Сирия, а и в целия Близък изток през следващите 15 месеца. Колкото и да е мрачна ситуацията сега, през януари 2017 г. тя ще бъде по-лоша, заключава експертът.
преди 9 години А иначе у Холиууд мъка...! След като Рамбо изгони *** от Афганистан с лък, сега натискат дедо Силвестър да ги гони от Украйна с прашка, а у Сирия щел да ги замеря с онова у гащите (отзад), както във вица за младия ловец и мечката! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Доста объркани твърдения на автора на статията. Не става ясно как интервенцията на Русия в Сирия ще доведат до отпадане на санкциите срещу Русия, впредвид факта, че тези сакции са наложени на съвсем различно основание - кризата в Украйна. Отпадането на санкциите зависи единствено от политиците и политическо решение на държавите, които са наложили такива санкции, а не от военните успехи на Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нещо не отчете спейсовете - ето ти го със слешове между знаците: "_ _ . _ / _ _ . _ / _ . ."Псувай си на воля, така даже и у Сашша 'ш'те схванат! :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "...това са псувни на морзов код ..... :))"Хахаха... Има си международни кодове за тази работа, пич! Напр.: "_ _ ._ _ _._ _.. " , или QQD - питай стария радист! хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Много жалък писък - целия свят разбра кой стои за цялата каша, кой подкрепя ИД и с чия помощ беше организирана бежанската вълна към Европа.От такива статии човек разбира, че САЩ се провалиха тотално в Бл. Изток, нямат никаква стратегия за района и са имунизирани от чувства за вина и отговорност като световен полицай. Като се сетя каква е свършиха и в Южно китайско море...не ми се мисли какво ни чака. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не стигат нулите стоенееее, не стигат :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Pentagon provides for Hollywoodhttp://usatoday30.usatoday.com/life/movies/2001-05-17-pentagon-helps-hollywood.htm------------------------------------------------------------------------аз си мислех, че поне има нещо демократично, но даже и Пентагона им дава наклон на гайдата на Hollywood...... Че аз честно казано разлика между навремето "Мосфильм" и тези невиждам .... Трябва да отидеш даваш сценария, Пентагона вижда, че Сашш са добрите а врага останалия свят и те "одобрява" .... Горките Сашови превърнали са се в СССР версия 2.0 ....... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Целите на Русия не са се променили, само нейната пропаганда е различна", допълва Болтън.--------------------------------------------------------------------------------------------даам имат пропаганда и тя бие западната пропаганда. Навремето това беше и грешката на СССР, че не сееха пропаганда из целия свят както Сашови, че са от "добрите ала Top Gun" - да но това се промени и на Сашови сега им е бая кофти, защото с техните камъни по тяхната глава ..... И русините пуснаха телевизии в 50 държави на 100 езика и показват, че са от добрите, вече "международните американски телевизии" не вървят .... ммм кофти много кофти когато и врага има същите оръжия ...... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ...... New York Post. **** ** ***** * *** ***** ***** ********* това са псувни на морзов код ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години САЩ потрошиха 4 000 000 000 000 долара в Близкия изток. Според други загубите са само 2 000 000 000 000. Но все пак всичко се измерва в трилиони. Колко е готова да хвърли Русия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар