Бежанската криза е най-тежката от десетилетия за Европейския съюз и може да предизвика „тектонични сътресения в политическия пейзаж на ЕС”. Това заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск пред Европейския парламент.
Той участва в дебат по темата за бежанската криза в Европа, провел се по време на пленарната сесия на институцията в Страсбург, пише ВВС.
Пред депутатите Туск посочи, че кризата заплашва да промени ЕС, както и да разруши основни принципи на общността като безграничното преминаване между държавите от Шенгенската зона.
„Тази промяна не е за добро”, каза Туск и допълни, че тези „извънредни времена” изискват „извънредни мерки, извънредни жертви и извънредна солидарност”.
ВВС отбелязва, че над 9 хил. мигранти пристигат в Гърция всеки ден. От началото на годината 700 хил. души са влезли в Европа през границите по Средиземно море, сочат данните на агенцията за бежанците към ООН (UNHCR).
В последните месеци лидерите в общността се обвиняват взаимно в липсата на адекватни действия за преодоляването на кризата.
„И десните, и левите правителства в ЕС понякога мислят, че националните интереси са по-важни от общностните решения”, отчете по време на дебата в ЕП председателят на институцията Мартин Шулц.
Според председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер пък ЕС не е „в добра форма”, след като страните от общността се нуждаят от окуражаване да дискутират проблемите си. Той визира нуждата от неговата намеса за свикване на среща на лидерите на Западните Балкани, на която беше обсъдена кризата с бежанците.
Срещата по инициатива на председателя на Европейската комисия се проведе на 25 октомври.