Правителствата на страните от Европейския съюз ще могат да изкарат част от разходите, свързани с мигрантската криза, от правилата за бюджетния дефицит на ЕС, твърди високопоставен служител на ЕС, отговарящ за националните бюджети. Съгласно правилата на ЕС правителствата трябва да се придържат към бюджетен дефицит от 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) или рискуват глоби, пише Wall Street Journal.
„Ще решаваме страна по страна, но ако една страна полага извънредни усилия, то трябва да има и съответното тълкуване на тези извънредни усилия", заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер по време на дебат в Европейския парламент, като намекна, че ЕК може да прояви известна снизходителност при отклонения от бюджетните правила за страните, "полагащи изключителни усилия", за да се справят с миграционната криза. По-рано през месеца финансовият министър на Австрия изрази съмнение, че страните, които се опитват да овладеят притока на бежанците, не могат да спазят бюджетните си планове.
"Има някои страни в еврозоната, които вече са засегнати от разходите за бежанците и не мисля, че ще бъде правилно, ако кажем, че не можем да достигнем нулев структурен дефицит заради бежанската криза и след това да бъдем глобени от ЕК", заяви Ханс Йорг Шелинг след среща на финансовите министри на еврозоната. Други, като белгийския министър Йохан Ван Овертвелт, смятат, че трябва да се подходи внимателно. Той предупреди, че правилата не бива да се променят, „когато в света се случи нещо", цитира го EU Observer. Германия, основната дестинация за бежанците, които пристигат в Европа, се очаква да утрои своя бюджет за настаняване на лица, търсещи убежище, до около 15 млрд. евро. Текущия дефицит на Германия е в рамките на правилата на ЕС, но това може да се промени до края на годината. Италия, Австрия, страни от първата линия на кризата с бежанците заради географското си положение, но също така и Белгия, поискаха от Еврокомисията да прилага клауза от Пакта за стабилност, която позволява "при извънредни обстоятелства" бюджетният дефицит да надхвърли тавана от 3 процента от брутния вътрешен продукт, без да бъдат застрашени от наказателни процедури. Комисията информира страните членки, че когато става дума да бъдат окачествени бюджетните разходи, които са свързани с бежанската криза, ние ще прилагаме правилата от Пакта за стабилност, допълвайки ги с доза гъвкавост, както и предвиждат тези правила, отбеляза още Юнкер. В понеделник Министерството на финансите на България представи актуализация на бюджета, която предвижда увеличаване на дефицита до 3,3% от БВП за 2015 г. За нея принос имат и увеличените разходи на МВР със 180 млн. лева, една от причините за които е именно бежанският поток. Въпреки това МФ се надява да надхвърли само дефицита на касова основа, а не на начислена база и да не бъде санкционирано от Европейската комисия, припомня Bloomberg TV Bulgaria.България няма намерение да тегли заеми, за да се справи с тежката бежанска криза, стана ясно пък в неделя по време на извънредната минисреща на върха на ЕС за миграцията. "Категорично не съм съгласен с формулировката да взимаме заем от международни финансови институции, за да се справяме с бежанската вълна", заяви на пресконференция в Брюксел премиерът Бойко Борисов.