Лидерите на 10 страни, попадащи на главния маршрут на мигрантите в Европа, ще бъдат призовани в неделя да спрат да позволяват лесното преминаването на хора, да вземат пръстовите отпечатъци на всеки, който влиза на тяхна територия и да разположат още 400 гранични полицаи на границата на Словения, сочи черновата на текст, изготвен от домакина на срещата председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер, пише Wall Street Journal.
Страните в Централна и Южна Европа се борят да се справят с пристигането на над половин милион бежанци и имигранти тази година. Унгария затвори пътя на бежанците през границата с южните си съседки. Сърбия и Хърватия ефективно отклоняват потока през Словения, малка страна с население от 2 млн. души, в която само в рамките на ден влязоха 10 000 души.
Напрежението расте, а всеки обвинява другия за лошото управление на притока на хора.
Юнкер покани лидерите на основните страни от пътя на бежанците: Гърция, Македония, Сърбия, Хърватия, Словения и Австрия, както и Унгария, която вече не влиза в маршрута, и страните, които може да се включат в него - Румъния и България.
Германия, основната дестинация на повечето имигранти, ще бъде представена от канцлера Ангела Меркел, която не успява да спечели обществена подкрепа в страната си за хуманна политика спрямо имигрантите. Същевременно се чуват все повече призиви от местните политии за спиране на притока от хора.
Юнкер напомня в проекта, че “бежанците трябва да се третират по хуманен начин, за да се избегне хуманитарна криза в Европа”. Но той е записал и ясни инструкции за забавяне на бежанския поток.
“Лидерите да се ангажират с въздържане от улесняване движението на бежанци или имигранти до границата на друга страна от региона без съгласието на тази държава. Политиката на насочване на бежанците към съседни страни не е приемлива”, посочва още документът.
Предложенията на Юнкер, които чакат одобрение от лидерите на страните, включват искания всички държави да вземат пръстови отпечатъци и да регистрират пристигащите имигранти, както и да се връщат обратно тези, които не отговарят на условията за предоставяне на убежище. На тези, които не желаят да кандидатстват за убежище, може да бъде отказано влизането на територията на страната, гласи още текстът.
Освен това са предвидени още практически мерки: назначаването на лица за контакт в офисите на лидерите в рамките на 24 часа, за да се улесни обменът на информация и координирането на това колко души се очаква да пристигнат по всяко време.
В текста е залегнало и предложение в Словения да бъдат изпратени 400 гранични полицаи допълнително до сряда. Те ще трябва да помогнат на страната, тъй като Унгария затвори своята граница с Хърватия.