Известният германски икономист и ръководител на мюнхенския институт Ifo Ханс-Вернер Зин не вижда решението за липсата на специалисти на германския пазар на труда в потока от бежанци. „Подобно очакване е абсолютна погрешна картина за ситуацията“, пояснява той по време на симпозиум, посветен на работната сила.
„Наистина повечето бежанци са във възрастовата група между 20 и 30 години. Но 22 на сто от тях нямат завършено основно образование, а 14,5 на сто от сирийците и 68% от афганистанците са неграмотни“, пояснява той. „Ако в Германия влизат по 800 хиляди бежанци годишно, на първо време страната ще плаща всяка година по около 10 млрд. евро. Разходите ще спаднат, когато тези хора започнат да се интегрират и да плащат данъци. Нужда от работна ръка в Германия съществува. Но тук пристигат доста хора от Афганистан, Ирак и Сирия без никаква грамотност, без образование и квалификация. Едно изследване на Института за трудовия пазар и професионалната квалификация показва, че 22 процента от пристигащите нямат никакво образование. Пословичният „сирийски лекар” е по-скоро изключение, отколкото правило. И слава Богу, защото от него има нужда в собствената му страна“, казва и в свой анализ пред Die Welt Зин.
По думите му бежанците ще се ориентират най-вече към нискоквалифициран труд, а това ще доведе до по-ниско заплащане в този сегмент. Така от увеличената конкуренция ще пострадат заетите именно с такъв вид труд, а във Федералната република това често са пак хора със задграничен произход, заселили се тук по-отдавна. „Тези стотици хиляди хора трябва да бъдат образовани и обучени, а това е гигантска задача за Германия, която може да бъде решена успешно чак от следващите поколения. Дотогава обаче бежанците ще продължат да се насочват към евтиния труд и да подбиват надниците. Да, вярно е, че тези предимно млади хора в средносрочна перспектива ще помогнат и на пенсионните каси. Стига обаче да работят! Но дори тогава приносът няма да бъде толкова висок, колкото мнозина си представят. Ако искаме до 2035 година да запазим сегашното съотношение между двете възрастови групи - тази над 65 години и другата от 14 до 65 години - на нас чисто аритметически ни трябват 35 милиона мигранти. А ние очевидно не можем да интегрираме толкова много хора, без да се откажем от собствените си ценности. Ето защо ще се наложи да работим доста отвъд сегашната пенсионна възраст. И на всяка цена трябва да подбираме мигрантите с помощта на точкова система, а не просто да се надяваме, че нашата чудесна социална система ще привлече правилните хора“, пояснява икономистът.Всичко за бежанската вълна четете тук!