Европейският съюз се крепи на няколко основни свободи – на придвижване на хора, идеи и капитали, а сега се нуждаем и от свободното придвижване на енергия. Това посочи председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер след кратък брифинг по повод началото на проекта за газова връзка между Полша и Литва (GIPL).
С официална церемония в Брюксел започна реализацията на газовата връзка между Полша и Литва.
„Това е първият интерконектор между Балтийска държава и единния европейски газов пазар“, коментира Жан-Клод Юнкер на брифинг след подписването на споразумението. За него това е „исторически момент“ за Европа. Естония и Латвия също ще могат да се възползват от съоръжението и така то ще сложи край на зависимостта на Балтийските държави от един източник на газ.
Общата стойност на проекта е малко под 560 млн. евро, от които 305 млн. евро са грант от Европейската комисия, обясни още Юнкер. За проучванията по него Брюксел е отделил около 10 млн. евро, а за строителните работи са предвидени към 295 млн. евро.
Дивидентът от тази инвестиция – най-голямата досега за ЕК от този вид, ще бъде свободният поток на енергия, посочи още Юнкер.
Той припомни още целите на ЕС – намаляване на зависимостта и диверсификация на енергийните източници и пътища. Дължината на новата газова връзка ще бъде 534 километра – 357 километра през територията на Полша и 177 километра през Литва. Тя ще бъде двупосочна – с капацитет от 2,4 млрд. куб. метра годишно в посока Полша – Литва и 1 млрд. куб. метра годишно в обратната посока.
Интерконекторът беше обявен за проект от общностно значение и получава приоритетно финансиране.