След злочестото трето тримесечие инвеститорите, които се подготвят за последните три месеца на годината, твърдят, че фондовите пазари в Европа се намират във фаза с чести смени, благоприятстваща цикличните акции, след като цените на суровините и доверието около Китай започнаха да се покачват, пише CNBC.
През миналата седмица европейските акции изпратиха най-добрата си седмица от януари, водени от добивните компании и тези с експозиции към суровини, след като за кратко в петък петролът поскъпна с най-много за последните 6 години.
Инвеститорите сега искат да увеличат експозициите си към циклични акции, т.е. към компании, които са най-чувствителни към върховете и спадовете в икономиката. Измежду тях са банките и фирмите с експозиции към суровини.
„Ако смятаме, че през 2016 г. икономиката ще е в по-добра форма, то тези акции ще поскъпнат. Цикличните акции са в момент, в който можем да станем свидетели на ръстове“, коментира ръководителят на търговията с акции в Европа в UBS Ник Нелсън.
Европейските банки се реформират по-бавно в сравнение с американските си конкуренти, но са атрактивни както по отношение на ръста на печалбите, така и от гледна точка на оценките.
Вглеждайки се в оценките на акциите в Европа, данните на Barclays сочат, че европейските инвеститори плащат значителна премия от 35% за “качествени акции“. Това е в унисон с някои от най-лошите нива, отчетени по време на дълговата криза, и над най-високата премия, регистрирана по време на глобалната финансова криза.
„Качествените“ акции като тези на потребителските компании, на тези от здравеопазването и на тютюнопроизводителите са по-уязвими при спадове в икономиката. Имайки предвид рязката турбуленция на глобалните финансови пазари през лятото, инвеститорите се насочиха към книжа на компании, предлагащи защита, което доведе до ръст в цените.
Но от края на миналия месец качествените фирми се представят по-зле от своите циклични конкуренти, а подходът „първо безопасността“ вече не стои добре на фона на възстановяването на печалбите и икономиките в Европа, смята пазарният стратег в Barclays Иън Скот.
„Пазарът е във фаза на пълна ротация – производителите на суровини водят, като петролният сектор бие пазара с 10,5% от 29 септември, след като цените на петрола скочиха с близо 10%“, твърди той.
„В другия край на спектъра европейският сектор на здравеопазването губи 5,5%, телекомите – 4,5%, а потребителските компании – 1,2%. Смятаме, че процикличната ротация има още накъде да върви“, казва Скот.
От тази гледна точка Barclays добавя компанията за добив на суровини и товари A.P. Moller Maersk, а премахва нискобюджетната авиокомпания Ryanair от портфейла си с компании от Европа, които препоръчва.
Освен това банката променя оценката си за акциите на компаниите в сектора на здравеопазването и компаниите от потребителския сегмент на „много подценени“, а на цикличните и значими сектори – на „надценени“.