Европейският съюз (ЕС) ще работи по съвместен план за действие с Турция за овладяването на бежанската криза. Това става ясно от проектозаключенията от започващата днес среща на върха на ЕС, на която ще се обсъждат миграцията, както и намеренията на Великобритания да напусне съюза.
В замяна Анкара ще получи значителна финансова подкрепа. ЕС ще разработи и пътна карта за премахване на визите за турски граждани.
ЕС иска да договори и конкретни мерки с държавните глави от Африка на предстоящата конференция за миграцията, която ще се състои във Валета, Малта. Планира се изграждането и поддръжката на безопасни приемни центрове в засегнатите от бежанската вълна региони, ускоряване на процедурите по разглеждане на заявленията за убежище, осигуряване на достъп до работа и образование за мигрантите и ускоряване на процедурите по депортация на икономическите мигранти и мигрантите от т.нар. от ЕС "безопасни държави".
Ще се засили и сътрудничеството по изграждане на интегрирана система за управление на външните граници на съюза.
Брюксел ще продължи и с процеса по изграждане на „горещи точки“ за идентификация, регистрация и снемане на пръстови отпечатъци от кандидатите за международна закрила и другите имигранти. Държавите членки ще трябва да осигурят обещаните средства и експерти, които да работят на терен с хората.
Планира се и разширяване на мандата на европейската агенция Фронтекс да организира операции по изпращане у дома на имигранти, които нямат основание да остават в ЕС.
Съветът на ЕС изразява и загрижеността си от руската намеса в сирийската война и се опасява от засилване на бежанската вълна заради руската операция. Що се отнася до Либия, ЕС приветства предложението отпреди няколко дни на ООН за правителство на националното единство, което беше отхвърлено и от международно признатото правителство на страната, и от бунтовниците.