Забавеният икономически ръст в развиващите се пазари и падащите цени на суровините представляват нови предизвикателства за еврозоната, на които вероятно ще трябва да се реагира с промени в програмата за количествени облекчения, заяви президентът на ЕЦБ Марио Драги, цитиран от Bloomberg.
“Развитието около забавения икономически ръст в нововъзникващите пазари създава нови рискове за перспективите пред еврозоната”, каза Драги по време на годишната среща на МВФ в Лима. "Все пак държавите във валутния съюз се оказват гъвкави и инфлацията се очаква да се повиши в края на годината", прогнозира той.
На фона на ефектите от забавянето на икономиката в Китай еврозоната се затруднява да набере инерция в своето и без това крехко възстановяване, отбелязва Bloomberg. През март тази година ЕЦБ започна програма за количествени облекчения, като всеки месец влива в икономиката 60 милиарда евро, като изкупува активи с цел стимулиране на търсенето и инфлацията.
„Предвид новите рискове на глобалните пазари на капитали и суровини, внимателно следим релевантната информация“, казва Драги. „Експертите в институциите са готови да използват всички налични инструменти, ако се наложи преразглеждане на мащаба, структурата и времетраенето на програмата за изкупуване на активи“, допълва той.
Президентът на ЕЦБ предупреждава, че държавите трябва да са внимателни и да следят ефектите от по-високите разходи за финансиране на дълга.
„Тъй като доходността по облигациите е волатилна, високо задлъжнелите държави трябва да внимават за рискове, свързани с настоящата среда на ниски лихвени проценти“, казва още Драги. Той препоръчва икономическите реформи да са насочени към повече възможности за приспособяване и гъвкавост на еврозоната при глобален шок.