Плановете на Европейската комисия (ЕК) да включи Турция в списъка с безопасни държави, към които нелегалните мигранти бързо да бъдат връщани, може и да не се осъществят, пише онлайн изданието euractiv.com.
Няколко европейски страни се противопоставят на този план, посочва изданието.
Заради безпрецедентната бежанска криза преди месец Брюксел реши Турция и държавите от Западните Балкани да бъдат включени в списък със спокойни, безопасни държави, депортациите към които да бъдат улеснени.
Различията на държавите от блока по този план обаче са също толкова сериозни, колкото и по плана за преразпределяне на бежaнаци, пристигнали в Гърция и Италия, в страните от блока.
Няколко държави от ЕС са отказали да включат със списъка на безопасните държави Турция, която прие над 2 млн. души от Сирия, заради проблемите с независимостта на съдебната власт, правата на малцинствата и свободата на словото, предава АФП, като се позовава на дипломатически източници.
Министърът на външните работи и имиграцията на Люксембург Жан Аселборн коментира, че още няма окончателна позиция по въпроса. Европейският парламент също ще трябва да се произнесе по най-чувствителните въпроси за безопасните държави, допълва той.
Предлага се в списъка да бъдат включени Турция, Косово, Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора и Сърбия.
Едно от решенията е за безопасни първо да бъдат обявени Балканските държави, а Турция да бъде добавена по-нататък в списъка, според един от източниците на АФП.
Турция е основната „врата“ за нелегалните мигранти към Европа. По време на посещението на президента на страната Реджеп Тайип Ердоган тази седмица в Брюксел ЕС предложи да върне на страната повече бежанци в замяна на разширяване на подкрепата за страната – изграждане на нови лагери и засилване на бреговата охрана.