От днес започва разселването на бежанците по приетия преди седмици квотен принцип в ЕС, съобщава БНР. Първата група ще бъде от 16 еритрейци, които ще бъдат преместени от Италия в Швеция.
Квотата за България е малко над 2 хил. души.
Междувременно и късно снощи приключи срещата на Съвета по правосъдие и вътрешен ред на общността. На него е приета декларация за подкрепа на страните извън ЕС за справяне с бежанската вълна. Ршението засяга Турция, Йордания и Ливан, които са приели най-голям брой бежанци, както и транзитните страни, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет. Целта е да бъдат ограничени миграционните потоци от първоизточника.
Трите държави ще получат икономически стимули, техническа и хуманитарна помощ заради факта, че на територията им има най-голям брой бежанци от Сирия.
Социологът Евелина Славкова от „Галъп Интернешънъл“ определи, че ЕС действа все по-адекватно по отношение на бежанската вълна, която няма очаквания да спре скоро. Пред БНР тя поясни, че европейските институции са си дали сметка, че потокът няма да спре скоро и се налагат бързи и спешни действия.
„Вече се мисли какви механизми трябва да бъдат създадени в бъдеще“, посочи социологът, визирайки плановете на ЕС за създаване на европейска гранична полиция.
Славкова посочи, че преди месец институциите са имали „късогледа“ позиция, искайки разпределението на 40 хил. бежанци, без да си дава сметка, че потокът е много по-голям. Това е създало и напрежение в редица европейски държави и те се капсулираха, строяха огради и затваряха граници, допълни още тя.
„В последните дни обаче ЕС все по-категорично заявява, че за икономическите имигранти, тези които не са бежанци, много по-бързо ще бъде намерен механизъм за тяхното екстрадиране“, обясни Славкова.
По-късно днес и председателят на Европейския съвет Доналд Туск ще посети България. Очакванията са, че основната тема на предстоящите му разговори с премиера Бойко Борисов да бъде именно бежанската криза и мерките, които ЕС взима за решаването й.
По време на извънредния Европейски съвет беше взето решение за изграждане на т.нар. „горещи точки“ и в други държави, освен в Гърция и Италия (в Пирея и Катания). В тези точки се извършва регистрация на пристигащите бежанци и се изготвя направлението им към други държави от общността. Те се управляват от граничната служба на ЕС – Frontex, Европол и националните власти, обясни в края на септември вицепремиерът Меглена Кунева.