fallback

Производствените цени в еврозоната паднаха повече от очакваното през август

Понижението е от 0,8% на месечна и от 2,6% на годишна база, сочат последните данни на Евростат от петък

15:11 | 02.10.15 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Индустриалните цени на производител в еворозоната продължават да се понижават и на месечна, и на годишна база, съобщи WBPonline, позовавайки се на нови данни на Евростат от петък.

Те сочат, че производствените цени са намалели с 0,8% през август, което е значителен спад спрямо свиването от 0,2% през юли. Освен това резултатът е по-лош от очакванията на анализаторите за спад от 0,6%.

На годишна база индексът на производствените цени (PPI) отчита понижение от 2,6%. През юли спадът е бил 2,1% в сравнение със същия период миналата година. Показателят на годишна база не е отбелязвал ръст от юни 2013 г., когато повишението беше от 0,3%.

Спадът в целия Европейски съюз възлиза на 0,9% на месечна и 3,4% на годишна база.

PPI индексът измерва промяната в цените на стоките и услугите, продавани от производителите в сферата на индустрията, през определен период.

Тази седмица друг показател – Индексът на потребителските цени в еврозоната през септември – отчете спад за пръв път от март и така върна валутния съюз в дефлация. 

Комбинацията от тези данни още повече подхранва очакванията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) ще разшири програмата си за количествени облекчения, за да спаси и без това крехкото възстановяване в региона. И все пак председателят на ЕЦБ Марио Драги изрази увереност в петък, че растежът в еврозоната се връща.

В еврозоната понижението се дължи основно на спад от 2,6% в енергията и от 0,5% в междинните стоки. Цените остават стабилни при капиталовите стоки и се увеличават с 0,1% при трайните и нетрайните продукти. Цените в индустрията като цяло без енергетиката са намалели с 0.2%.

Спадът в целия ЕС се обяснява с понижение на цените в енергетиката (-3,1%) и при междинните стоки (0,4%). Запазват се стойностите при капиталовите стоки и нетрайните продукти и се увеличават с 0,1% при трайните продукти. Спадът в индустрията, като се изключат цените в енергетиката възлиза на 0,2%.

Цените на производител са намалели на месечна база във всички държави членки с изключение на Дания (+1,7%), Естония (+0.6%) и Кипър, където остават стабилни. Най-големи са спадовете в Гърция (-3.2%), Холандия (-2.4%), Литва (-1.9%), Испания (-1.7%) и Великобритания (-1.6%).

В България производствените цени са намалели с 1,3% на месечна и 1,8% на годишна база.

В сравнение с август миналата година спадът от 2,6% в еврозоната се дължи на понижените цени в енергетиката (-8,2%), в междинните стоки (-1,1%) и нетрайните продукти (-0,9%). Ръст има цените на капиталовите стоки (+0,6%) и трайните продукти (+0,7%). Общото понижение при цените в индустрията без енергетиката е 0,5%.

В целия ЕС понижението на годишна база от 3,4% се обяснява с 12% спад на цените в енергетиката, 1,1% при междинните стоки и 1% при нетрайните продукти. Ръст има при капиталовите стоки (0,7%) и трайните продукти (0,9%). Цените в индустрията без енергетиката са намалели с 0,5%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:36 | 10.09.22 г.
fallback