Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги е уверен, че Европа продължава да се възстановява и че еврозоната е по-ефективна като обединена икономика въпреки редицата трудности, пред които е изправен валутният съюз.
За пореден път Драги повтори твърдението си, че Европейският съюз ще постигне по-добри нива на растеж благодарение на паричната политика.
„Постигнатият през последните три години напредък за стабилизиране и подсилване на еврозоната е действителен. Растежът се връща“, каза Драги при приемането на награда от Atlantic Council's Global Citizens в четвъртък в Ню Йорк.
„Пътят напред е ясен. Няма да спрем, докато нашият валутен съюз не е цялостен. Това е в наш интерес“, заяви Драги, цитиран от WBPonline. Той допълни, че остава в групата на хората, които подкрепят по-тясна интеграция в еврозоната, за да могат да се извлекат всички позитиви от валутния съюз.
„Връщането на икономиката в еврозоната към устойчив растеж, под импулса на нашата парична политика, е добра новина за всички навсякъде“, каза председателят на ЕЦБ.
Припомняме, че през януари ЕЦБ обяви програмата си за количествени облекчения, чиято цел беше да стимулира инфлацията и да генерира икономическа активност в затруднената еврозона. В момента централните банки на еврозоната купуват месечно облигации за 60 млрд. евро, за да подкрепят икономиката. Програмата трябва да продължи до края на септември 2016 г., но може да бъде удължена дотогава, докато инфлацията не се придвижи в посока на средносрочната цел от почти 2 на сто.
Само два дни по-рано обаче Евростат отчете, че валутният съюз се е върнал към дефлация през септември. Индексът на потребителските цени (CPI) отчете понижение от 0,1% на годишна база, което е първата отрицателна инфлация от март.
Драги призна, че еврозоната не е имала голям принос за глобалния растеж през последните седем или осем години. Същевременно обаче той подчерта, че държавите членки с единна валута ще бъдат в по-добро състояние заедно като съюз. „Тъй като работим като съюз, бихме могли да се справим с проблеми, които биха ни връхлетели, ако опитахме да се преборим с тях поотделно“, смята председателят на ЕЦБ.