fallback

Die Welt: ЕК с 40 процедури срещу 19 членки заради бежанската криза

Комисията се опитва да упражни натиск над неспазилите директивите в необичаен момент и по необичаен начин

12:26 | 23.09.15 г. 8
Автор - снимка
Създател

Сериозен удар от Брюксел – непосредствено преди срещата на държавните и правителствените ръководители на ЕС по повод на бежанската криза Европейската кoмисия ще заведе 40 процедури срещи 19 страни членки заради нарушения на европейски договори, пише германският Die Welt, позовавайки се на свои източници.

Според комисията тези държави не са спазили съществуващото европейско законодателство по отношение на предоставянето на убежище. Обвинени ще са Германия, Франция, Италия, Австрия, Испания, Холандия, Унгария и други. Дания, Ирландия и Великобритания не са засегнати, тъй като не участват в тези споразумения.

Брюксел обвинява страните, че не са транспонирали в националното си законодателство европейски директиви за признаване на бежанци (RL 2011/95/EU), за минимални норми за кандидатите за убежище (RL 2013/32/EU) и за условията за прием на кандидатите за предоставяне на убежище (RL 2013/33/EU). 

„Каква полза по време на Срещата на върха да се дискутират нови правила, ако не се спазват сега съществуващите. Отговорността и солидарността в областта на политиката за предоставяне на убежище вървят ръка за ръка“, пояснява източник от Брюксел.

Като първоначална мярка засегнатите страни ще получат предупредителни писма. Те ще имат два месеца, за да отговорят на писмата. Ако въпреки това и тогава мерките не са транспонирани, страните са заплашени от наказателни процедури и искове от Европейския съд.

Фактът, че ЕК нападателно комуникира високия брой на процедурите, е необичаен, пише германската медия. По-рано ЕК често се опитваше да въведе подобни процедури, без да вдига много шум. Необичаен е и моментът. С публикуването на документите непосредствено преди срещата президентът на ЕК Жан-Клод Юнкер се опитва да упражни натиск над страните от ЕС и да им напомни, че дори законите, които не са приети в някои страни, трябва да се спазват.

Изненадваща е и бързата реакция на Брюксел. Сроковете за спазване на част от това законодателство изтекоха едва през юни 2015 г. Този път ЕК не е била готова да предостави преходен период.

„Европейските директиви трябва да се спазват от всички членки – това би трябвало да е естествено в един съюз, който се базира на правната сигурност“, заяви наскоро Юнкер пред Европейския парламент.  Темата за бежанската криза можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:03 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още