Базираният в Мюнхен Институт за икономически изследвания Ifo очаква разходите на Германия за бежанците да достигнат поне 10 млрд. евро. База за изчисленията е прогнозата на Федералното министерство на вътрешните работи за 800 000 търсещи убежище лица през текущата година. При изчисленията обаче не се вземат предвид нито последващото събиране на семействата, нито обучението на бежанците, предава DPA.
„Лицата, търсещи убежище, са зле подготвени за германския пазар на труда", се казва в доклада на Ifo. Делът на неграмотност е висок. Делът на висшистите дори в Сирия, която се счита за най-развитата сред страните, от които в момента бягат хора, възлиза на само шест на сто, а еквивалентността на дипломите с тези на германските висшисти в много случаи не е налице. По този начин Ifo стига до същата оценка, каквато направи и баварският министър на икономиката Илзе Айгнер, която се съмнява в бързата интеграция на бежанците на германския пазар на труда.
„Историята за добре образованите бежанци не е вярна", каза наскоро Айгнер.
Ifo отива още по-напред и обмисля преструктуриране на някои регулации на пазара на труда, като например въведената наскоро минимална почасова ставка на заплащане. „Може да се опасяваме, че много от тях няма да намерят работа при минималното заплащане от 8,50 евро, тъй като производителността им е ниска“, поясняват икономистите. „Затова може би трябва да се помисли за генерално намаляване на минималната ставка, за да не възникне допълнителна безработица“. Междувременно и федералното Министерство на труда очаква заради бежанците нарастваща безработица през следващите години.
Като цяло мюнхенският институт предупреждава да няма свръхочаквания за приноса на бежанците за германската икономика. „На пазара на труда наистина ще има предимства, но те ще бъдат свръхкомпенсирани от по-високата безработица и нетния трансфер на имигранти“.
По-този начин обаче Ifo се изказва доста по-песимистично от други икономически мозъчни тръстове, като например Института за икономически изследвания DIW или близкия до работодателските организации Институт на германската икономика, които виждат поне в дългосрочен план сериозни плюсове за конюнктурата на страната. DIW очаква, че приносът на имигрантите за брутния вътрешен продукт на страната през 2016 г. ще бъде около ¼ процентен пункт.
Междувременно германският канцлер Ангела Меркел предупреди, че нейната страна не може да даде подслон на тези, които се местят само по икономически причини, предаде Ройтерс. "Германия иска да помогне. Но това не е предизвикателство само за Германия, то е за цяла Европа", заяви Меркел на профсъюзно събиране в Лайпциг. "Европа трябва да действа заедно и да поеме отговорността. Германия не може да се нагърби с тази задача сама".
По-рано през миналата седмица Ангела Меркел прикани компаниите да допринесат за интеграцията на бежанците в страната и обществото.
“Интеграцията на хората е дългосрочна, предизвикателна задача”, заяви Меркел в четвъртък по време на откриването на Международното автомобилно изложение (IAA) във Франкфурт, цитирана от Ройтерс.