На фона на прииждащите от Близкия изток, Африка и Азия бежанци, Европа е изправена пред тежки изпитания как да отговори адекватно на това предизвикателство.
Германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер заяви, че иска да бъдат установени твърди квоти за приемане на бежанци в Европа и обясни, че страната му не може да приеме всички имигранти, предава ТАСС. В интервю за списание Spiegel министърът посочва, че в ситуацията с бежанците Германия не може да се изолира от останалите страни в Европейския съюз (ЕС).
"Ние обаче не можем също да приемем всички хора, бягащи от горещи точки, и всички имигранти, отправили се към нас поради бедност", отбелязва Де Мезиер.
Той твърди, че решението на проблема се крие в установяването на твърди квоти за приемане на бежанци. Те ще позволят на Европа да приеме толкова бежанци, колкото е по силите на всяка отделна страна.
В случай, че квотите биват изчерпани, бежанците, в това число и преследваните по политически причини, ще трябва да бъдат върнати в родината им, коментира още министърът.
Според него е истинско предизвикателство да бъдат приети стотици хиляди хора и то с наближаването на зимата. Освен това той смята, че интегрирането на пазара на труда онези, които останат в Германия, ще бъде трудно.
"Разбира се, у нас пристигат много квалифицирани хора, но не всички бежанци са лекари или инженери. По някои оценки, примерно една пета част от възрастните даже не умеят да четат и да пишат", посочва още Томас де Мезиер.
Унгария и Хърватия
В Унгария вчера са пристигнали общо 8000 мигранти от Хърватия, твърди унгарският висш съветник по сигурността Дьорд Баконди. Той посочва, че всички те са регистрирани в съответствие със законите на Европейския съюз. Баконди не очаква отслабване на имигрантския поток от Хърватия през следващите дни.
В рамките на същата пресконференция, в която той направи тези коментари, правителственият говорител Злотан Ковач заяви, че Хърватия не е успяла да организира правилно мерките за контрол на границата на ЕС и така е подвела както Европейския съюз, така и Унгария. Той твърди, че страната нарушава своето правно задължение да защитава границите на съюза.
От своя страна по-рано Хърватия обяви, че е “принудила” Унгария да приеме бежанците, струпани на границата ѝ.
От своя страна Унгария вече успя да завърши строежа на оградата от бодлива тел, която обхваща 41 км от границата с Хърватия. По този начин страната се опитва да спре бежанците, които искат да достигнат до Западна и Северна Европа, разкри говорител на Министерството на отбраната на Унгария, цитиран от AFP.