Общо 160 хил. бежанци ще бъдат задължително разпределени в държавите от Европейския съюз (ЕС), съобщи днес председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер в реч за състоянието на Европейския съюз (ЕС), която произнесе пред Европейския парламент.
Освен предложените за разселване 40 хил. души, ЕС ще преразпредели още 120 хил. бежанци, които в момента се намират в Италия, Унгария и Гърция, обясни Юнкер.
Той предложи също така да се узакони имиграцията, както и Брюксел да участва по-активно в решаването на проблемите в Либия и Сирия. Ще се разработи и постоянен механизъм за преразпределение на бежанци от размирни държави, утвърдени в специален списък. Така ще се положат основите на реформа на системата на ЕС за предоставяне на убежище, стана ясно от изказването на председателя на ЕК.
Юнкер предлага още държавите от Западните Балкани, които кандидатстват за членство в ЕС, заедно с Турция да бъдат включени в списък на безопасни и сигурни държави, които изпълняват основните изисквания в областта на човешките права и върховенството на закона. Гражданите на тези държави ще имат правото да искат убежище в ЕС, но страните от Общността ще имат законното основание да отказват такъв статут автоматично, обясни той.
Юнкер допълни, че ако в тези страни показателите за спазването на човешките права и върховенството на закона се влошат, те ще губят статута си на кандидати за членство в ЕС.
Председателят на ЕК подчерта, че е необходимо и подобряване на опазването на външните граници на общността, но посочи, че Шенген няма да отпадне в този мандат на ЕК.
От днес влиза в действие и специален фонд в размер на 1,8 млрд. евро за Сахел и Либия. „Докато има война в Либия и терор в Сирия, бежанците няма да изчезнат, няма да им попречат морето, границите и стените. Това, което се случва в Сирия и Либия днес, може да се случи и с Украйна утре. Бежанската криза скоро няма да приключи и трябва да бъдем наясно с това. Разселването няма да реши проблема. Имаме средствата да помогнем на онези, които бягат от тероризма и потисничеството. Европа наистина не може да приеме цялото нещастие на света; броят на идващите тук бежанци е невиждан“, коментира Юнкер.
Той посочи, че преди всичко останало оказването на помощ на бежанците е въпрос на човечност и човешко достойнство, а за ЕС - и на историческа справедливост. „Европа е континент, в който почти всеки от нас е потомък на бежанец, потърсил спасение от диктатура и потисничество. Трябва никога да не забравяме, че правото на убежище е една от основните европейски ценности. Европа днес е лицето на надеждата за мнозина и това е повод за гордост, а не за страх“, каза председателят на ЕК. Държавите от Балканите в ЕС, Балтийските държави и Полша трябва да знаят, че солидарността не е само дума, заяви още Жан-Клод Юнкер. Ще бъдем на мястото си, ако границите на тези държави от ЕС бъдат застрашени, добави той. „Ще обезпечим тяхната сигурност. Границите на ЕС са ненарушими и държа Москва да разбере добре това“, посочи председателят на ЕК. По повод Украйна той изрази подкрепа за действията на президента Петро Порошенко. Юнкер изрази подкрепа и за отпадането на визовия режим за украинците, ако необходимите условия бъдат изпълнени, предаде БТА.
„Не бих искал да изпадаме в униние, но ЕС не е в добро състояние“, коментира още Юнкер в речта си пред евродепутатите. „Липсва Европа, усеща се недостиг на Европа и на съюз в този ЕС и това трябва да се промени. Трябва да сложим край на това, да работим заедно за постигането на тази цел“, коментира Юнкер.
Председателят на ЕК подчерта, че каквато и да е законодателната програма на ЕС, бежанската криза е приоритетът на съюза в момента. „Ние се борим с „Ислямска държава”, защо не сме готови да приемем онези, които бягат от нея. Крайно време е да действаме, за да управляваме бежанската криза “, посочи той.
Още за бежанската криза в ЕС можете да четете тук