fallback

Трудовите реформи на Матео Ренци - хазарт или панацея?

Според италианския премиер сега бизнесът в страната му няма никакви извинения да не създава работни места

21:09 | 04.09.15 г.

Италианското правителство постави финалните щрихи на реформите на трудовия пазар, въпреки ожесточената съпротива от страна на синдикатите, съобщава Ройтерс.

Последните стъпки, одобрени от кабинета на страната, целят да направят центровете за работа по-ефективни, да разширят обезщетенията за безработица и да дадат по-голяма власт на работодателите да наблюдават работата на своите работници и служители.

В основата на реформата, която започна в началото на тази година, е намаляването на ограниченията за по-мащабни съкращения в големите предприятия, както и въвеждането на данъчни облекчения за фирмите, които наемат работници на постоянни договори.

Мерките се приветстват от едрия бизнес, който отдавна се оплаква, че е трудно да намалява работната ръка при нужда.

Общите критики към законодателните промени обаче са свързани с това, че те не засягат заетите в публичния сектор. Промените също така се отнасят до новонаетите. Останалите се водят заварено положение и проблемите ще се решават по стария ред.

Това може да обезкуражи хората, които искат да се преместят на друга работа, ако се опасяват, че новата им позиция ще е по-малко сигурна от тази, която те напускат.

Повечето експерти по труда смятат, че ще отнеме години, за да се прецени реалното въздействие на промените. Политиците обаче са нетърпеливи и използват дори най-малките колебания на месечните данни, за да изострят споровете помежду си дали новите правила ще проработят, или не.

Според премиера на Италия Матео Ренци окуражаващите данни от юли са благодарение именно на серията законодателни промени, които правителството прави от месеци. Той коментира, че отчетеното увеличение на заетостта се дължи основно на увеличената възраст за пенсиониране и новите работни места, създадени за младите.

Заетостта в Италия е по-ниска в сравнение с Европейския съюз (ЕС). Милиони италианци са в групата на т.нар. обезкуражени лица и не си търсят работа. Равнището на безработица сред търсещите работа под 25-годишна възраст достига над 40 процента.

Според Ренци сега бизнесът няма никакви извинения да не създава работни места. Анализатори обаче смятат, че мерките няма да имат желания ефект, особено ако данъчните облекчения не бъдат продължени, и определят промените като “хазарт”.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:01 | 09.09.22 г.
fallback