Бежанската криза в Европа е проблем на Германия, тъй като Германия е държавата, в която всички искат да отидат. Това коментира премиерът на Унгария Виктор Орбан на пресконференция в Брюксел, където му предстои среща с ръководствата на всички органи на Европейския съюз (ЕС), съобщава FT.
Орбан, който е най-критикуваният европейски лидер заради позицията му по въпросите с миграцията, настоява, че трябва да засили усилията си за предотвратяване на навлизането на бежанци в ЕС през страната му, тъй като според него това може да доведе до колапс на зоната за свободно движение на хора.
„Смятаме, че ако не обсъдим истинския проблем, а това е граничният контрол, ние можем да отклоним дискусията в погрешна посока“, допълва той. „Без да се говори за граничен контрол, а само за квотна система, това е сякаш покана към всички, които биха искали да дойдат. Това е проблем“, заключи премиерът на Унгария.
Унгария е една от най-оживените транзитни държави за хилядите имигранти от Близкия изток и Африка. Стотици къмпинги изникват в страната, а през последните дни жп гарата в Будапеща е основният „център“ за бежанците, които търсят път към Германия, посочва изданието.
Унгарските власти спряха движението на всички международни влакове от Будапеща заради наплива на бежанци да отпътуват към Германия най-вече заради критиките на Австрия, която започна да спира влакове и товарни автомобили на границата. Вчера гарата в унгарската столица беше затворена за няколко часа, но от тази сутрин отново работи.
Виктор Орбан каза днес, че властите в страната му изискват всички мигранти да се регистрират на влизане в Унгария или при пътуване през Будапеща, като настоява, че това всъщност е изискване на Шенген. По думите му властите в Австрия и Германия също са поискали такава регистрация.
На 14 септември вътрешните министри на държавите от ЕС се събират на извънредна среща заради безпрецедентната бежанска вълна. Председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск в крайна сметка ще бъде принуден да посредничи за постигането на по-бързо споразумение между държавите членки за справянето с потока.
Туск предупреди днес, че се очертава сериозно разделение между източните и западните държави от Европа. Той призова за постигането на компромис, който едновременно защитава бежанците и не заплашва обществения ред.
Орбан е политическият лидер от Централна и Източна Европа, който най-яростно се противопоставя на идеята на Брюксел за бежански квоти за държавите от ЕС. Той остава непреклонен и според него най-важната задача на Брюксел е да изпрати послание до тези, които бягат от Близкия изток и Африка, да не идват в Европа.
„Ако ние създаваме впечатление, че сме готови да приемем всеки, това би било един морален провал“, коментира той и призова всички бежанци да останат там, където са в момента, извън зоните на конфликт, например в Турция, в която вече има около 1,8 млн. бежанци.
„Защо трябва да идвате в Европа? Турция е сигурна страна, останете там. Рисковано е да дойдете. Ние не можем да гарантираме, че тук ще бъдете приети“, обърна се той към имигрантите, чиято цел е Старият континент.
Същевременно се увеличава натискът и върху балтийските държави да приемат своя дял бежанци. Пресата призовава Латвия, Литва и Естония да си спомнят собствената си история от времето на бившия Съветски съюз, когато хиляди хора избягаха в Швеция.