Великобритания отправи поредните предложения за промени в принципа на свободното движение на хора в Европейския съюз (ЕС), съобщава онлайн изданието EUObserver.com.
Вътрешният министър на страната Тереза Мей смята, че принципът трябва да се прилага само за хората, които са си осигурили работа в друга страна от ЕС.
„Намаляването на нетната миграция в ЕС не означава непременно подкопаване на принципа на свободно движение. Когато беше въведен, този принцип означаваше да имаш свобода да започнеш нова работа в друга страна от ЕС, а не свобода да преминаваш границите, за да си търсиш работа или да претендираш за обезщетения“, коментира Мей пред Sunday Times.
Според Мей дори и свободното движение, свързано със започването на нова работа, е проблематично, защото създава проблеми на по-бедните държави. Според нея Португалия например е изгубила една трета от медицинските си сестри, Чехия напускат една пета от всички новозавършили медицина, а от България заминават по около 500 лекари годишно.
Тереза Мей подчертава, че Великобритания трябва да се увери, че чуждестранните студенти си заминават, след като приключат с ученето на Острова. Тя подчертава, че „най-големите печеливши“ от „повредената европейска имиграционна система“ са „закоравелите банди, които продават фалшиви мечти и търгуват през свободните граници в ЕС“.
Коментарите на Тереза Мей идват в навечерието на посещението на британския премиер Дейвид Камерън в Португалия и Испания. Визитите му в ЕС са част от кампанията му за набиране на съмишленици, които да подкрепят предоговарянето на връзките между Великобритания и ЕС.
През следващите седмици Тереза Мей ще предложи нови промени в имиграционното законодателство, с които да се пресече работата на черно. Поправките ще позволяват на властите да отнемат в полза на държавата изплатени възнаграждения на нелегални имигранти и да се депортират хора без предупреждение.
От работодателите освен това ще се изискват доказателства, че са направили необходимите проверки, че работниците и служителите им се квалифицират по критериите за миграция.
Според британския статистически институт нетната миграция в страната за 12-те месеца до края на март е достигнала 330 хил. души – най-много от 2005 г. Нетната имиграция от ЕС е нараснала от 130 хил. души към края на март 2014 г. до 183 хил. души към края на март 2015 г., като според данните увеличението се дължи на прииждащите към Острова граждани на Румъния и България.
Повечето от хората отиват в страната, за да учат, да работят или да се присъединят към семействата си или пък при приятели.
Конфедерацията на Британската индустрия, водещата бизнес организация в страната, разкритикува предложенията на Тереза Мей. Джон Кридланд, директорът на Конфедерацията, коментира, че особено секторът на здравеопазването е невъзможно да съществува без работната ръка от чужбина, както и други структуроопределящи за икономиката сектори.
Кридланд подчертава, че има доста опасения, ако се въведе мярката имигрантите от ЕС първо да бъдат назначени на работа, преди да дойдат в страната. Според него това ще доведе до сериозни проблеми за много фирми, които нямат капацитета да рекламират свободни работни места и да подбират персонал в ЕС.