Депозитите в гръцките банки не са част от плановете за спасението на Гърция. Това потвърди в обедния брифинг говорителят на Европейската комисия (ЕК) Аника Бредхарт. Това изрично е записано в текста на споразумението, одобрено в петък на заседанието на Еврогрупата, допълни тя.
Припомняме, че според механизма за спасяване на банки, който трябва да влезе в сила от 1 януари 2016 г., при проблеми в банковата система ще участват не само парите на данъкоплатците, но и на депозантите, акционерите и облигационерите в банките.
Бредхарт каза още, че в третия план за южната ни съседка, в общ размер от 86 млрд. евро, са предвидени общо 25 млрд. евро за стабилизиране на банковия сектор. 10 млрд. евро Атина ще получи още в следващите седмици, ако програмата бъде ратифицирана и от националните парламенти на страните в еврозоната (където това се налага – бел. ред).
Сигналите за това обаче са положителни и вероятно още до 20 август Гърция ще получи 13 млрд. евро, за да плати задължения с падеж август и септември. Малко по-късно и страната ще разполага с 10-те млрд. евро за банките.
Говорителят на ЕК категорично отказа да коментира слуховете за предсрочни парламентарни избори в Гърция. Това е вътрешен проблем на страната, ние се интересуваме от реализирането на реформите, които премиерът Алексис Ципрас обеща, допълни тя.
Бредхарт обясни още, че не може да коментира и дали има вероятност германският парламент да отхвърли споразумението с Гърция. Тя припомни обаче, че споразумението между Атина и кредиторите беше постигнато след тежки преговори, продължили месеци наред, и изрази надеждата си, че всички ще изпълнят поетите задължения.
Развитието на кризата в Гърция можете да следите тук