След 12-часови дебати гръцкият парламент даде очаквана „зелена светлина” за споразумението на страната с европейските кредитори. Срещу обещания за строги реформи Гърция ще получи 86 млрд. евро през следващите три години.
За споразумението гласуваха 222 депутати, 64 бяха против, имаше и 11 въздържали се.
Споразумението получи остри критики както от страна на опозицията, така и от депутати от управляващата коалиция. Опозиционните партии обаче дадоха своя глас „за”, коментирайки че то ще запази европейското бъдеще на Гърция.
Трудно постигнатата победа обаче поставя премиера Алексис Ципрас в изключително трудно положение след като депутати от Сириза не подкрепиха постигнатите договорки. Коалицията е пред разцепление – вчера Панайотис Лафазанис – лидер на лявото крило в управляващата партия, анонсира създаването на ново движение и призова всички, които са против меморандума да се присъедини към нея.
Правителството за първи път отговоря явно на тази атака и коментира късно снощи, че Лафазанис е избрал пътя на разделението от Сириза, пише гръцкото издание „Катимерини”. В местните медии се появиха и слухове, че Ципрас ще поиска вот на недоверие срещу председателя на парламента Зои Константинопулу след като мине гласуването на споразумението.
По-рано, в началото на извънредното заседание на парламента, започнало в 2 часа тази нощ, Констнатопулу обяви споразумението като противоконституционно и се опита всячески да забави гласуването в пленарната зала.
"Не съжалявам, че избрах компромиса", коментира пред депутатите в своята реч премиерът на страната. Той посочи, че изборът му е бил дали Гърция да остане в еврозоната, или да подпише споразумението с тежки условия.
„Днес приключва първият цикъл на тежкия, болезнен процес, започнал още на 25 януари със съставянето на това правителство”, коментира Ципрас и допълни, че политическата и икономическата обстановка е съвсем различна и дава възможност да бъде планиран утрешния ден.
Той отново направи преглед на водените преговори през месеците, за да докаже, че това е единствената алтернатива за страната на този етап. Връщането към драхмата никога не е било в плановете на СИРИЗА, припомни Ципрас.
След неговото изказване думата взе бившият финансов министър Янис Варуфакис, който коментира, че би напуснал поста си на депутат в парламента, ако това бъде поискано от Ципрас. Варуфакис гласува против споразумението с кредиторите.
По-късно днес ще има още едно извънредно заседание – този път на финансовите министри от еврозоната. На него ще бъдат обсъдени постигнатите технически детайли по споразумението на Гърция с кредиторите. Заседанието е насрочено за 15 часа (16 часа българско време). Коментарите в ЕК вчера бяха, че Еврогрупата ще анализира и план за втори мостови заем за Атина, срещу който обаче гръцките власти се противопоставят яростно.
Плановете на кабинета на Ципрас са да получи първи транш по споразумението до 20 август, когато трябва да бъдат платени 3,2 млрд. евро задължения към Европейската централна банка (ЕЦБ). Общата стойност на транша се очаква да бъде 25 млрд. евро, с които Гърция да погаси първо мостовия заем от юли, чийто размер беше 7,6 млрд. евро, както и плащания към МВФ през септември за 1,6 млрд. евро. 3 млрд. евро ще бъдат насочени за покриване на разходи на централната власт.