Опасенията за китайската икономика засегнаха и днес водещите европейски борси, които стартират сесията в сряда си със силни спадове.
Франкфуртският DAX губи 2,5 на сто до под 11 000 пункта след вчерашния спад от над 2 на сто под въздействието на девалвацията на юана.
Парижкият САС 40 се свива с 2,24 на сто до 4 984 пункта след второто решение на Централната банка на Китай да понижи референтния курс на националната валута. Лондонският FTSЕ 100 се понижава с 1,52 на сто до 6 562,92 пункта към 11:20 часа българско време.
За втори пореден ден Централната банка на Китай силно понижи референтния курс на юана спрямо долара, задълбочавайки фактическата девалвация на китайската валута.
Финансовата институция понижи референтния курс до 6,3306 юана за един долар спрямо 6,2298 юана, около който китайската валута може да се движи в рамките на 2% дневно нагоре и надолу. Това е намаление с 1,6 на сто спрямо курса от предишния ден. По този начин юанът се намира на четиригодишно дъно.
Това отслабва конкурентоспособността на европейските и американски фирми на важния китайски пазар, пише анализаторът Андреас Пачиорек от брокерската компания CMC Markets. В допълнение идва и повишилият се заради предварителното споразумение между кредиторите и Гърция курс на еврото. Това също обременени европейските фондови пазари, твърдят анализатори.
Вчера Централната банка на Китай намали с близо 2 процента референтния курс, което беше най-рязкото обезценяване от 2005 г. След хода си от вторник банката заяви в съобщение, че става дума за „еднократна корекция". В бъдеще средната стойност следва да бъде ориентирана към развитието на пазара и към цените на затваряне на търговията от предишния ден.
„И днес пазарите ще зависят от данните от Китай, които са всичко друго, но не и окуражаващи“, казва дилър, цитиран от DPA. Въпреки това не се очаква сериозен срив, както през предния ден.
Най-голям губещ днес в DАХ засега е Henkel. Въпреки ръстовете в приходите и печалбата си концернът не успя да убеди анализаторите, а акциите се сринаха в началото на сесията с 6,2 на сто. През второто тримесечие нетната печалба на производителя на лепилата Loctite и праховете за пране Persil расте с 18% на годишна база до 521 млн. евро. Продажбите на Henkel пък са нагоре с 2,4% до 4,7 млрд. евро.
Надолу предвид опасенията за Китай са и книжата на експортноориентираните автомобилни компании. Daimler, BMW и Volkswagen губят между 3,9 и 2,1 на сто от пазарната си капитализация.
На върха на германския индекс е Eon, който единствен отчита, макар и скромен, ръст – от 0,1 на сто. „Приключването на първото полугодие е в рамките на очакванията“, съобщи енергийният концерн.
*Актуално към 11:20 часа българско време.