Великобритания ще финансира изпращането на още 100 гранични служители в тунела под Ламанша заради миграционната криза в Кале, съобщава британският в. Guardian.
Операторът на тунела Eurotunnel съобщи, че само в неделя са регистрирани още 700 опита за нелегално преминаване през него. След съобщението външният министър на Великобритания Филип Хамънд обяви, че 100 служители от британската служба по граничен контрол ще работят в контролните зали на тунела.
Според Хамънд пикът на миграционната криза е бил през миналата седмица и от няколко дни насам опитите за нелегално преминаване на тунела намаляват. Той подчертава, че мерките за сътрудничество с френските власти вече дават ефект.
До петък ще бъде завършена и новата ограда в района на входа на тунела. Франция и Великобритания се надяват също така, че натискът върху превозвачите ще намалее, тъй като ще се разкрие и военна база, която да поеме забавените камиони при прекъсванията на движението в тунела.
Хамънд допълва, че Великобритания и Франция ще настояват Европейският съюз (ЕС) да възприеме по-твърд подход при връщането на мигрантите по родните им места.
Оплакванията на Великобритания от имигрантската вълна обаче срещат малко съчувствие в Европа. Някои държави от съюза трябва да се справят с десет пъти по-силна вълна от бежанци, пише FT.
Лондон избра да не се включи в схеата на ЕС за преместването на 40 хил. души от Гърция и Италия. Същевременно други държави, които също можеха да откажат да участват в схемата – като например Ирландия, се включиха в нея. Така само Великобритания, Унгария и Австрия отказаха да са солидарни с останалите държави за имигрантската вълна.
Плановете за по-висока и по-дълга ограда около входа на тунела под Ламанша пък накараха представител на Европейската комисия да се хване за главата, когато журналисти го попитаха какво мисли за това, отбелязва изданието.
Великобритания от години не проявява особена солидарност с ЕС по въпросите на миграцията. Германия приема най-много бежанци от всички държави в ЕС. Само от началото на тази година близо 180 хил. души са подали документи за убежище в страната. Ако тези темпове се задържат, до края на годината в страната вероятно ще пристигнат около 400 хил. души – най-големият брой от средата на 90-те, когато беше войната в бивша Югославия.
За сравнение, през цялата 2014 г. във Великобритания само 26 хил. души са поискали убежище, като от тях са одобрени молбите на едва 10 хил.
Германия като цяло избягва да коментира хаоса при тунела под Ламанша, предизвикан от Великобритания и Франция. Миналата седмица обаче вицеканцлерът Зигмар Габриел посети хостел в Северна Германия, в който са настанени бежанци при условия, напълно различни от тези на лагера в Кале, известен като „джунглата“. Той коментира, че провалът на Европа да се споразумее по политиката за бежанците е скандален. Според него още по-скандално е поведението на държавите от ЕС, които отказват да приемат търсещите убежище.
Германският в. Handelsblatt скоро писа, че „някога Великобритания приемаше всеки изгонен от целия свят, а сега се пази от новия поток бежанци“.
В Италия само през тази година са пристигнали над 90 хил. души от Близкия изток и Северна Африка. Очаква се до края на годината на кораби през Средиземно море в страната да пристигнат около 170 хил. души. Нееднократно Рим се обръщаше с молби за помощ към ЕС, включително и към Великобритания. Лондон единствено изпрати военен кораб, който да спасява хора в риск от удавяне.
Франция пък демонстрира желание да сътрудничи на Великобритания в борбата с кризата в Кале. Париж също така обвинява Рим, че не полага достатъчно усилия да издири нелегалните мигранти, които са се добрали до сушата и са тръгнали на северозапад.
Френската полиция всеки ден си играе на котка и мишка, преследвайки мигранти, успели да преминат френско-италианската граница. В резултат на бежанската вълна Париж възстанови и граничния контрол, който беше прекратен през 1995 г. заради Шенгенското споразумение. Проверяват се и почти всички влакове, идващи от Вентимиля.