Икономическият спад в Гърция тази година може да достигне 4-5 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), ако няма компенсиращи мерки, които да противодействат на рецесията, и да достигне апогея си в близките 6-8 месеца, заяви вицепремиерът Янис Драгасакис в интервю за в. "Риълнюз", цитирано от ТАСС.
Драгасакис добави, че съживяване на икономиката може да се очаква от втората половина на 2016 г.
Отговаряйки на въпрос как може да се ограничи рецесията, вицепремиерът каза, че подписването на споразумение с кредиторите за трета кредитна програма в размер около 86 милиарда евро и рекапитализацията на банките ще помогнат за отстраняване на несигурността в икономическата сфера.
Гръцките банки, които имат в баланса си голям обем несъбрани заеми и през последните месеци изгубиха 48 милиарда евро от масовото теглене на депозити от физически и юридически лица, се нуждаят от около 25 милиарда евро за рекапитализация. За да се предотврати краха на банките, на 29 юни бе въведен контрол на движението на капитали, включващ ограничения за парични преводи в чужбина и замразяване на депозитите на фирми и граждани.
Гръцките власти може да поискат до 24 милиарда евро в рамките на първи транш помощ от международните кредитори, предаде Ройтерс, позовавайки се на гръцки медии. Средствата щели да отидат за подкрепа на банките и за погасяване на дългове към Европейската централна банка (ЕЦБ).
Атина е в процес на преговори с Европейската комисия и МВФ за помощ от 86 милиарда евро. Този пакет може да стане третия от помощта, отпусната след 2010 г. Вече бе съобщено, че се планира рекапитализацията на гръцките банки да завърши до края на 2015 г.
По данни на Банката на Гърция обемът на всички депозити в гръцки банки се е свил от 178 милиарда евро в началото на ноември 2014 г. до 130 милиарда евро в края на юли тази година. От 48 милиарда евро, изгубени от банките в този период, 70 процента са изтеглени от граждани, 20 процента - от предприятия и 10 процента - от държавни организации. (БТА)