Пазарните наблюдатели не трябва да се фокусират прекалено много върху голямо опрощение на гръцките задължения, защото има малък шанс кредиторите на страната да приемат т. нар. "подстрижка", заяви пред CNBC бившият президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише.
"Членовете на Европейския съюз просто не желаят да приемат загуби за данъкоплатците, а Международният валутен фонд (МВФ) не е склонен да загуби пари като цяло", каза той. По думите му достатъчно облекчение за Гърция ще бъде удължаването на сроковете за изплащане на дълговете и намаляването на лихвите по дълга.
"Ние не трябва да се съсредоточаваме върху този въпрос, който, разбира се, е много, много бих казал пикантен, но не съответства на реалната ситуация", коментира Трише.
Жан-Клод Трише, който бе президент на ЕЦБ в периода 2003-2011 г., подписа спасителните пакети за Гърция през 2010 и 2011 г.
Някои експерти изразиха мнение, че известно намаляване на дълга на Атина ще направи задачата на местното правителство да изплати задълженията си по-осъществима, като ще улесни и успешното прилагане на структурни реформи.
Гърция започна изплащането на 6,25 млрд. евро, които дължи на ЕЦБ и МВФ, използвайки мостовото финансиране в размер на 7,16 млрд. евро от кредиторите, след като се съгласи на серия от тежки реформи. Мерките ще позволят на страната да получи своя трети спасителен план.
Разговорите относно детайлите на оценявания на 86 млрд. евро спасителен пакет започват в понеделник, след като лидерите на еврозоната дадоха зелена светлина през миналата седмица.