Известният икономист Нуриел Рубини коментира пред Financial Times, че последствията от евентуално излизане на Гърция от еврозоната биха били „катастрофални” за глобалната икономика.
Рубини, който е бивш съветник на Белия дом, посочва, че ако Гърция напусне еврозоната, страничните ефекти биха били далеч по-мащабни от неизбежните затруднения за гръцката икономика.
„Това няма да се случи, защото последствията биха били твърде ужасни”, казва той.
Гърция постигна трудно споразумение с кредиторите си, за да избегне фалит и напускане на еврозоната.
Рубини, известен с прозвището "Доктор Дуум" заради прогнозите си за краха на жилищния пазар в САЩ и глобалната финансова криза, смята, че най-голямата опасност от излизането на Гърция от еврозоната би дошла от засилването на връзките на страната с Русия. Той обяснява, че това би дало възможност на Русия да възвърне влиянието си на Балканите в момент, в който отношенията й с Украйна вече създадоха опасения сред политиците.
Той казва: „Може да видим разширяване на руското влияние на Балканите отново.”
Рубини, който преподава в Stern School of Business към Нюйоркския университет, допълва, че сред другите рискове от т. нар. Grexit биха били разпадане на еврозоната и повишаване на вероятноста Великобритания да излезе от Европейския съюз. Според него подобна ситуация би повдигнала и въпроси за членството на Гърция в НАТО.
Рубини е уверен, че споразумението ще мине и ще бъде ефективно.
„То включва структурните реформи и инвестициите, необходими за подобрението на потенциала за ръст на Гърция”, отбелязва той.
Анализаторската компания на Рубини Roubini Global Economics от дълго време сочи Гърция за източник на проблеми в еврозоната.