Над половината германци мислят, че планираната сделка с Гърция е лоша и мнозина биха предпочели закъсалата страна да напусне еврозоната, вместо да получи шанса за нова помощ, сочи анкета, цитирана от Ройтерс.
В петък с голямо мнозинство германският Бундестаг даде на правителството мандат да води преговори за трета помощна програма за Гърция и одобри отпускането на мостово финансиране за Атина.
В допитването на YouGov, цитирано от германския вестник Welt am Sonntag, 56% от респондентите са заявили, че считат плана за споразумение с Гърция за лош, а над една пета го намират за „много лош”.
Едва 2% считат плана за положителен, докато други 27% са на мнение, че е донякъде положителен.
Анкетата е проведена сред 1380 германци и разкрива липсата на ентусиазъм в най-голямата икономика в еврозоната от резултатите от петъчния вот, отбелязва в неделя Welt am Sonntag. Изданието допълва, че според допитването 48% от германците биха искали Гърция да излезе от еврозоната.
Едва една трета биха предпочели страната да остане член на валутния блок.
Същевременно отделно проучване на Forsa, публикувано в петък, показва, че 53% от германците са искали парламентът им да подкрепи преговорите, докато 42% са били против.
Германският вицеканцлер Зигмар Габриел пък коментира, че единственият момент, в който може да се говори за гръцко излизане от еврозоната, е когато гърците сами пожелаят това.
Габриел разкритикува германския финансов министър Волфганг Шойбле, според когото Гърция трябвало да обмисли временно излизане от еврозоната. Според мен не е умно това да се представя като германска идея, каза Габриел, цитиран от DPA и БТА.
Той отхвърли критиките относно действията на германското правителство спрямо гръцката криза.
Пред германската телевизия ZDF Габриел заяви, че е нереалистично за Германия да поема толкова много рискове, без да иска от Гърция да промени поведението си.
Ако не го направим, после ние ще трябва да направим същото и с Италия, Испания, Португалия. Еврозоната няма да може да оцелее, заяви Габриел.