fallback

Как случващото се в Атина е от решаващо значение за бъдещето на Меркел

Германският канцлер има нелеката задача да запази позициите си, докато лавира в рамките на гръцката криза, сочи анализ на ДПА

21:11 | 15.07.15 г. 4

Сключеното на 13 юни споразумение между европейските лидери, което има за цел да предотврати отпадането на Гърция от еврозоната, може да има решаващо значение за германския канцлер Ангела Меркел. То може да бъде разгледано внимателно от скептичните германски депутати по време на очаквания по-късно тази седмица вот за спасителния план за Атина, пише ДПА.

След като помогна да бъдат управлявани действията за предоставяне на ново спасително финансиране за изпадналата в затруднения Гърция, сега Ангела Меркел е изправена пред трудната задача да убеди скептичните членове на консервативния си политически блок да подкрепят плана.

По-късно тази седмица германският парламент ще се събере, за да обсъди дали да даде на на правителството мандат за преговори с Атина за нова 3-годишна спасителна програма, която да е на стойност 82-86 млрд. евро.

Дългите месеци на мъчителни преговори с Гърция оставиха депутатите от консервативната пария на Меркел, Християндемократическия съюз (ХДС), все по-притеснени от възможността още пари на данъкоплатците да бъдат дадени на Гърция.

По думите на Ървин Колиър от берлинския институт “Джон Ф. Кенеди” Меркел има интерес, като всеки демократичен лидер, да спечели следващите избори.

"Тя отразява цялостния германски политически консенсус за икономии и силна валута", допълва той. Според него канцлерът не може да рискува, изглеждайки готова да направи твърде много отстъпки на Гърция, да пожъне враждебна реакция в страната си.

Но гръцката криза може да се превърне в решаващ момент за Ангела Меркел, тъй като тя е в ролята на доминиращ европейски лидер. Появяват се сигнали, че споразумението, което беше постигнато в Брюксел в понеделник, може да има неочаквана цена, а Меркел вече знае, че върви по тънко въже.

Тя се опитва да потуши евентуален бунт вътре в своето правителство, като налага много строги условия за спасяването на Гърция. От друга страна обаче канцлерът трябва да гарантира, че политическото ѝ наследство няма да бъде помрачено. Това може да се случи, ако има отстъпление от германския стремеж към по-силна европейска интеграция заради сурово споразумение за дълга, което би принудило Гърция да се откаже от еврото.

Последният уикенд в Брюксел, който премина в опити за задържането на Гърция в еврозоната, очерта ясно разломните линии в еврозоната. Дългите преговори ясно показаха разминаванията между страните и напрежението между тях.

Така водещите сили Германия, Франция и Италия се изправиха срещу значително по-малките членки, които са настроени особено критично срещу новата помощна програма.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:21 | 14.09.22 г.
fallback