Френският премиер Манюел Валс изрази своята подкрепа за Гърция в социалната мрежа Twitter. В свой пост той написа, че Франция никога няма да изостави Гърция и гръцкия народ.
„Да изоставим Атина означава да изоставим самите себе си“, написа Валс.
Quand on est la France, on n’abandonne pas la #Grèce et le peuple grec ! Abandonner Athènes, c’est nous abandonner nous-mêmes. #DirectAN
— Manuel Valls (@manuelvalls) July 15, 2015Междувременно гръцкият парламент се подготвя да разгледа предложението, изготвено от правителството на Алексис Ципрас във връзка с исканията на еврозоната. На този етап неясна остава единствено позицията на собствената партия на Ципрас – СИРИЗА.
Гръцкият премиер беше подложен на силен натиск от вътрешната опозиция. Дори бившият му финансов министър Янис Варуфакис се обърна срещу него и намекна, че при предстоящи избори би се кандидатирал за премиер на Гърция.
Лидерът на един от коалиционните партньори на СИРИЗА и министър в правителството – Панос Каменос вчера съобщи, че партията му ANEL все пак ще застане зад премиера. За същото съобщи днес и енергийният министър Панайотис Лафазанис, който остро критикува договорките, постигнати в понеделник в Брюксел. Той обаче допълни, че няма да подкрепи всички мерки, записани в плана на Ципрас.
Как точно ще се отрази това на премиерското кресло за Ципрас обаче все още не може да се прогнозира. В продължило над един час интервю за държавната ERT 1 снощи премиерът пое отговорността за последствията от приемането на споразумението, в което самият той призна, че не вярва особено. Но и заяви, че няма да подаде оставка.
Повече от половината участници в изпълнителното бюро на СИРИЗА не подкрепиха споразумението. Веднага след това заседание се проведе и закрита среща на парламентарната група на радикалната партия. Според гръцки медии изказванията на Ципрас са били бурно аплодирани от депутатите му, но в крайна сметка единна позиция липсва и тяхното гласуване ще е най-голямата въпросителна тази вечер.
Гръцкият парламент има срок до полунощ да приеме първия пакет от спешни реформи, поискани от лидерите на еврозоната в замяна на трети спасителен пакет и подкрепа за банковия сектор. За утре е насрочено заседание на няколко европейски институции, които да анализират дали Атина е изпълнила точно исканията.