Икономика в състояние на безпорядък. Хора, останали без работа в продължение на години. Банките привършват парите. Всичко това много прилича на Голямата депресия в САЩ. Но в случая става въпрос за Гърция, а в някои отношения – ситуацията е дори по-лоша, коментира The New York Times.
„Гърция в момента изживява своята Голяма депресия. Но за разлика от САЩ тя няма да може да се възстанови толкова бързо“, казва Якоб Фънк Киркегард, икономист в Peterson Institute for International Economics във Вашингтон. Гърция „е окована от тежки правила и регулации, застаряващо население и нефункционална вътрешна политическа система“, добавя той, а страната „споделя важни елементи от суверенитета си със собствените си кредитори“.
Разходите на правителството помогнаха на САЩ да излезе от Голямата депресия, започвайки от 1933 г., а отделянето на долара от златото също помогна. Въпреки че икономиката потъна обратно в рецесия през 1937 г., началото на Втората световна война и високите военни разходи помогнаха на страната да се възстанови завинаги.
Гърция няма собствена валута откакто се присъедини към еврозоната, а неефективната бюрокрация дълго време не успява да подобри събирането на данъци или да осигури помощ от Европа.
Американското правителство подпомогна разрастването на пазара на труда през 30-те като изля милиарди долари за работни места в публичния сектор. На фона на мрачната финансова картина безработицата в Гърция остава изключително висока, като безработните в страната са повече от 25%, а безработицата сред младежите достига 50%.