IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гърция ще получи 86 млрд. евро, но в замяна на тежки реформи

Банките в страната ще бъдат рекапитализирани с почти 25 млрд. евро, стана ясно след срещата на лидерите на еврозоната

11:05 | 13.07.15 г. 68
<p>
	Гръцкият премиер Алексис Ципрас напуска сградата на Европейската комисия в Брюксел след 17 часа на преговори с европейските партньори. Снимка <em>Ройтерс</em></p>

Гръцкият премиер Алексис Ципрас напуска сградата на Европейската комисия в Брюксел след 17 часа на преговори с европейските партньори. Снимка Ройтерс

Гърция ще получи 86 млрд. евро като част от третата спасителна програма за страната, стана ясно след продължилата 17 часа среща на лидерите на еврозоната. Самата Атина поиска 53,5 млрд. евро. В замяна на по-голямата сума тя трябва да изпълни редица тежки изисквания, които по време на среднощната среща често бяха определяни от наблюдателите като „почти неизпълними”.

Сред тях са ключови законодателни промени, които трябва да бъдат прокарани само за три дни. 

Според  The Guardian в споразумението има седем изисквания, които предполагат три дълги и изпълнени с интензивна работа дни. В този период правителството трябва да одобри и прокара в парламента законодателство относно увеличаването на ДДС за редица дейности, като например за ресторантьориските услуги и кетъринг, и  разширяване на данъчната основа.

Парламентът трябва да одобри реформа, която да гарантира устойчиво развитие на пенсионната система – увеличаване на възрастта за пенсиониране и намаляване на помощите, които сега получават най-бедните пенсионери. Еврогрупата поиска и промени в Гражданско-процесуалния кодекс, които са основно свързани с процедурата по несъстоятелност.

Трябва има и законови гаранции, че работата на статистическата служба в страната ще е независима, както и пълното имплементиране на европейските правила за автоматично ограничаване на разходите. Законодателите на Гърция трябва да одобрят и европейската директива за възстановяването на банките. 

Приватизационен фонд за държавните активи на Гърция, около който се въртяха споровете по време на преговорите, ще има, съобщи по време на специална пресконференция председателят на Еврогрупата - холандският финансов министър Йерун Диселблум. Той посочи, че средствата, натрупани от продажбите, ще бъдат използвани за рекапитализацията на банките в страната.

Той уточни, че размерът на този фонд ще бъде 50 млрд. евро, но и че той ще бъде базиран в Гърция. Предварително исканията бяха този фонд да бъде в Люксембург и да се управлява от германската банка за развитие KfW.

Друго важно постижение на гръцкия премиер е увеличаването на програмата за рекапитализиране на гръцките банки. Секторът ще получи до 25 млрд. евро, като подробностите по тази схема ще бъдат обсъдени малко по-късно с представителите на Европейската централна банка (ЕЦБ).

По-късно днес ще бъде обсъден и план за предоставяне на мостово финансиране на Гърция. Това ще стане по време на планираната за по-късно днес среща на Еврозоната.

Постигнахме компромис и при това положение няма печеливши и губещи, коментира от своя страна председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той посочи, че е удовлетворен от постигнатите споразумения.

„Приветстваме прогреса на Гърция да си върне доверието на европейските партньори”, каза от своя страна председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

От първите официални изявления след срещата на лидерите на еврозоната, продължили рекордните 17 часа, стана ясно, че гръцкото правителство е направило стъпки да върне доверието на европейските си партньори. За да докаже желанието си за реформи обаче Алексис Ципрас ще трябва да успее само за три дни да прокара ключови реформи за пенсионната система, увеличаването на ДДС и други важни промени, поискани от Еврогрупата.

Германският канцлер Ангела Меркел посочи, че ако бъдат постигнати исканията на еврозоната, Гърция ще получи 86 млрд. евро, а не поисканите 53,5 млрд. евро. В отговор на въпрос за План Б при липсата на изпълнение на исканията на еврозоната, Меркел беше категорична, че План А е изпълним и се надява да не се стигне до друг вариант. „Не се съмнявам, че законите ще бъдат приети от гръцкия парламент”, каза още тя и допълни, че Гърция е показала силно желание да остане в еврозоната.

През последните шест месеца водихме тежка битка, отбеляза от своя страна гръцкият премиер Алексис Ципрас в изявление след срещата. За него обаче борбата продължава, защото първо трябва да получи подкрепата на правителството си за постигнатото споразумение, а след това да прокара нужните реформи и в парламента. За целта той има само три дни.

В кратък брифинг той посочи още, че тежките мерки за орязване на разходите ще бъдат компенсирани от оздравителен план за гръцката икономика. Ципрас не даде пресконференция в залата, както направиха говорилите преди него и отказа да отговаря на въпроси на журналисти. 

Гръцкият премиер защити споразумението, признавайки, че то изисква трудни решения и изправя пред тежки дилеми. „Обаче то ще помогне отново да се изправим на крака”, допълни още Ципрас.

Френският президент Франсоа Оланд посочи, че усилията на Атина трябва да продължат. Той посочи още, че "има стабилност без развитие и развитие без стабилност" за еврозоната. 

За управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард постигнатото споразумение е важната стъпка, която Гърция е направила, за да си върне доверието на кредиторите. По време на среднощните преговори гръцкият премиер Алексис Ципрас се опита да намали влиянието, което Фондът ще има в мерките за спасяването на южната ни съседка. По тази точка обаче той не успя да постигне споразумение. 

Развитието на ситуацията в Гърция можете да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 15 rate down comment 11
крас
преди 9 години
ЦИПРАС Е ОБРАЗ НА ЕДИН ЗАВЪРШЕН ПРЕДАТЕЛ.Референдума който сътвори не беше нищодруго освен ПРИЗНАВАНЕ БЕЗ РЕВИЗИЯ на предявената от кредиторите сметка. НЯМА НИКАКВО СЪМНЕНИЕ, ЧЕ КЪМ ПРЕДЯВЕНИЯТ ОТ КРЕДИТОРИТЕ ДЪРЖАВЕН ЗАЕМ СА ПРИШИТИ И ФИРМЕНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ ПРОИЗТИЧАЩИ ОТ СУАПОВИ СДЕЛКИ НАПРАВЕНИ С ГОЛДМАН САКС. ЗАЩО ГРЪЦКИЯ НАРОД ТРЯБВА ДА ПЛАЩА ДЪЛГ КОЙТО НЕ Е НЕГОВ?!Няма съмнение, че Ципрас ПРЕДАДЕ народа си и волята му от референдума не бе призната. С този си акт той подписа присъдата си като политик. ГЪРЦИЯ НАВЛИЗА В НОВА КРИЗА, КОЯТО ЩЕ ХВЪРЛИ СТРАНАТА В ОЩЕ ПО ГОЛЯМА РЕЦЕСИЯ !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 12 rate down comment 3
tonino
преди 9 години
Прегледа свърши......Сега започва филма......За EU !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 10
Атанасио
преди 9 години
Икономиката е инерционна система и се знае какво следва и най-интересното е ,че не може да има постоянен растеж т.е. има таван и някои го подминаха отдавнаЙон Хелевиг, от финландската консултантска компания Awara Group прекрасно обяснява как е растял БВП и дългът - https://alterinformation.wordpress.com/2015/04/04/98419591/САЩ - 17,8трлн. БВП и 61 трилиона общ дълг - http://***.usdebtclock.org/#тоест 340% спрямо БВП колкото и в ЕС ,и държ.дълг не проблем - http://***.dw.com/bg/европа-тъне-в-дългове/a-17583328Ето БВП и дефицитите в ЕС - http://***.debtclocks.eu/select-an-eu-member-state.html,и разходите за лихва като % от държ.дълг - http://***.debtclocks.eu/eu-ranking-expenditure-on-interest-payments-in-percent-of-public-debt.html Да вземем Италия - 3,52% по 2,154трлн. = 75млрд. а дефицита е 46 млрд. - просто се намалят % на лихвите и няма дефицитНЯМА ДРУГ НАЧИН ОСВЕН ЛИХВИТЕ ДА ПАДНАТ до 0,1% иначе трилионните дългове на Италия ,Франция ,Испания ще гръмнат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 25 rate down comment 2
Teo88
преди 9 години
Гърция и не само тя фалира преди пет години. Миналата седмица четох готина статия в Гардиан от Саймън Дженкинс. Понеже ме мързи в момента да я търся ще цитирам нещо от нея по памет - Банкрута е измислен за да може въобще да съществува капитализма. Той е в основата на предприемачеството - без него търговската инициатива е невъзможна. Този който взема пари и този който дава, поемат риск. В Еврозоната Гърция получи възможност да заема рисково и да бъде кредитирана рисково. Всеки ***, с изключение на евроидиота знае, че това завършва с катастрофа. - Преди пет години обаче правилата бяха редактирани и банкрута изпадна от брюселската система. Та сега очаквайте новото "спасяване" на порткалци, испанци, италианци, франзузи - първи път и т.н. Тези "спасявания" ще продължат три години докато дойде ред да бъдат спасявани отново .... обичайните заподозрени - гърците:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 19 rate down comment 23
Mavi Goz
преди 9 години
Претакате ли зелето, капиталисти? Гледам яко сте се трудили през уикенда за благото на капиталистическа Европа - напълнили сте нета с акъл! Гледам, и Гърция сте изгонили вече от ЕЗ... хахаха!А дедо ми викаше, че който не може да почива, не може и да работи, или некои толкова работят, че немат нужда от почивка... хаха..."Гърция ще получи 86 млрд. евро, но в замяна на тежки реформи"А некой помни ли в замяна на какво получи през 2010 г. 240 млрд. евро? И в замяна на какво през 2012 им отписаха 107 млрд. от борча? хаха!И вчера един грък от Тасос ви прати много здраве! Каза, че щом свърши сезона, праща жена си в България да слугува за некой лев. И тя е юристка като нашия писател тука, ама от мързел не Сколасва да пише по сайтовете - чисти стаите на туристите в семейния им хотел наравно с две българки. Даже и в кухнята помага на готвача - пак българин от Симеоновград. Всички мечтаят да се върнат да работят на нашето море. И руснаците, дето са се натъпкали в хотелите там - и те! хаха..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 17
Атанасио
преди 9 години
Необслужвани кредити над 90 дена са 36% - около 65млрд.евро нарушава се капит.адекватност Франсоа Оланд посочи, че "има стабилност без развитие и развитие без стабилност" за еврозоната - това е признание на казаното от г-н Хитов (доктор по икономика и преподавател в УНСС ) през 2009год. - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно тук - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684Проф.Джефри Сакс съветник на ген.секретар на ООН - Днешният модел на растеж е по инерция и краткотрайният просперитет е купен с цената на огромни кризи в бъдеще. Той може да продължи още, но всичко ще завърши със сълзи , докато устойчивото развитие може да ни доведе до дългосрочен просперитет - http://darikfinance.bg/***/111777#comments Повече тук - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1630500093894885
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 18 rate down comment 37
Godo
преди 9 години
България пропадна напълно като влезе в ЕС. С какво сме напреднали, с всяко производство дръпнахме назад. Ние и гърците сме мравка, която се качи на костенурка, но мравката сама е по-бърза от костенурката. Гърция е намалила скоростта си - растежът си на БВП с два пъти, след като влиза в ЕU, и още не са направили 2 пъти по-голям БВП от този преди EU. А щяха да имат 4 пъти повече без ЕС. На България и растежът и спря и натрупа 3 пъти повече дълг, след влизането. Или да прави дясно???!! Чили по зле ли е от Гърция, 1990г. по зле ли е била от Гърция, през 1980г. - била ли е Чили още по зле от Гърция, била е. И ГЪРЦИЯ Е ИМАЛА по-малкА РАЗЛИКА от Германия. == == Всяка държава става по-зле като е в ЕС, но е по-добре за олигархията на тази държава. Кипър си беше по-добре без ЕС. гърците го магат, могат и като Сингапур да са, и като Дубай. .............. .................. СЛЕД ЕС, кОЙ ИЗНОС НИ НАРАСНА, КОЕ ПРОИЗВОДСТВО?????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 29 rate down comment 3
Гари
преди 9 години
За да разберем кой почели от споразумението, трябва да погледнем паричните потоци. Гърците получават веднага 25 млрд. евро за банките и още първи транш от Спасителния фонд за сигурно около 10 млрд.за да се издължат на МВФ. Западняците ще чакат да получат нещо от приватизацията /дали?/. След което гърчулята могат пак да ритнат кросното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 1
needtoknowmore
преди 9 години
Рекапитализация е най-интересният фактор - ако е фондове рекпаиталзиция на ЕК, то тогава няма да има никакъв гръцки капитал тези банки.Нещо ме съмнява дадат 25 милиарда на гръцкото правителство и тя да ги рекапитализира ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 9
dr.5rov
преди 9 години
Ако гъците прокарат рефомите и получат помоща, техния елит ще получи това, което търсеше. Да не бъде обвиняван за срива на Гърция - има лоши германци.Да получи възможност да приватизира на изгодни цени, както в България. Нека не забравяме, че парите от гръцките дългове са преминали основно в техни ръце.Получиха и нов спасителен пакет за цели 3 години. Е все още е обещание. Може и да е блъф, защото ще се договаря.А Ципрас и Сириза още малко и ще си изпълнят задачата си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още