Гърция ще получи 86 млрд. евро като част от третата спасителна програма за страната, стана ясно след продължилата 17 часа среща на лидерите на еврозоната. Самата Атина поиска 53,5 млрд. евро. В замяна на по-голямата сума тя трябва да изпълни редица тежки изисквания, които по време на среднощната среща често бяха определяни от наблюдателите като „почти неизпълними”.
Сред тях са ключови законодателни промени, които трябва да бъдат прокарани само за три дни.
Според The Guardian в споразумението има седем изисквания, които предполагат три дълги и изпълнени с интензивна работа дни. В този период правителството трябва да одобри и прокара в парламента законодателство относно увеличаването на ДДС за редица дейности, като например за ресторантьориските услуги и кетъринг, и разширяване на данъчната основа.
Парламентът трябва да одобри реформа, която да гарантира устойчиво развитие на пенсионната система – увеличаване на възрастта за пенсиониране и намаляване на помощите, които сега получават най-бедните пенсионери. Еврогрупата поиска и промени в Гражданско-процесуалния кодекс, които са основно свързани с процедурата по несъстоятелност.
Трябва има и законови гаранции, че работата на статистическата служба в страната ще е независима, както и пълното имплементиране на европейските правила за автоматично ограничаване на разходите. Законодателите на Гърция трябва да одобрят и европейската директива за възстановяването на банките.
Приватизационен фонд за държавните активи на Гърция, около който се въртяха споровете по време на преговорите, ще има, съобщи по време на специална пресконференция председателят на Еврогрупата - холандският финансов министър Йерун Диселблум. Той посочи, че средствата, натрупани от продажбите, ще бъдат използвани за рекапитализацията на банките в страната.
Той уточни, че размерът на този фонд ще бъде 50 млрд. евро, но и че той ще бъде базиран в Гърция. Предварително исканията бяха този фонд да бъде в Люксембург и да се управлява от германската банка за развитие KfW.
Друго важно постижение на гръцкия премиер е увеличаването на програмата за рекапитализиране на гръцките банки. Секторът ще получи до 25 млрд. евро, като подробностите по тази схема ще бъдат обсъдени малко по-късно с представителите на Европейската централна банка (ЕЦБ).
По-късно днес ще бъде обсъден и план за предоставяне на мостово финансиране на Гърция. Това ще стане по време на планираната за по-късно днес среща на Еврозоната.
Постигнахме компромис и при това положение няма печеливши и губещи, коментира от своя страна председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той посочи, че е удовлетворен от постигнатите споразумения.
„Приветстваме прогреса на Гърция да си върне доверието на европейските партньори”, каза от своя страна председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
От първите официални изявления след срещата на лидерите на еврозоната, продължили рекордните 17 часа, стана ясно, че гръцкото правителство е направило стъпки да върне доверието на европейските си партньори. За да докаже желанието си за реформи обаче Алексис Ципрас ще трябва да успее само за три дни да прокара ключови реформи за пенсионната система, увеличаването на ДДС и други важни промени, поискани от Еврогрупата.
Германският канцлер Ангела Меркел посочи, че ако бъдат постигнати исканията на еврозоната, Гърция ще получи 86 млрд. евро, а не поисканите 53,5 млрд. евро. В отговор на въпрос за План Б при липсата на изпълнение на исканията на еврозоната, Меркел беше категорична, че План А е изпълним и се надява да не се стигне до друг вариант. „Не се съмнявам, че законите ще бъдат приети от гръцкия парламент”, каза още тя и допълни, че Гърция е показала силно желание да остане в еврозоната.
През последните шест месеца водихме тежка битка, отбеляза от своя страна гръцкият премиер Алексис Ципрас в изявление след срещата. За него обаче борбата продължава, защото първо трябва да получи подкрепата на правителството си за постигнатото споразумение, а след това да прокара нужните реформи и в парламента. За целта той има само три дни.
В кратък брифинг той посочи още, че тежките мерки за орязване на разходите ще бъдат компенсирани от оздравителен план за гръцката икономика. Ципрас не даде пресконференция в залата, както направиха говорилите преди него и отказа да отговаря на въпроси на журналисти.
Гръцкият премиер защити споразумението, признавайки, че то изисква трудни решения и изправя пред тежки дилеми. „Обаче то ще помогне отново да се изправим на крака”, допълни още Ципрас.
Френският президент Франсоа Оланд посочи, че усилията на Атина трябва да продължат. Той посочи още, че "има стабилност без развитие и развитие без стабилност" за еврозоната.
За управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард постигнатото споразумение е важната стъпка, която Гърция е направила, за да си върне доверието на кредиторите. По време на среднощните преговори гръцкият премиер Алексис Ципрас се опита да намали влиянието, което Фондът ще има в мерките за спасяването на южната ни съседка. По тази точка обаче той не успя да постигне споразумение.
Развитието на ситуацията в Гърция можете да следите тук
преди 9 години 30tonino,"Да не мислите,че Ципрас си прави илюзии,че парламента ще гладува подобно нещо ?"- Ще гласува. И опозицията ще го подкрепи. (не е като при нас)Искате ли да се обзаложим и за това? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години http://***.grreporter.info/trigodishen-memorandum-86-miliarda-evro-zaem-vizhte-sreshchu-kakvi-reformi/17572Ето го пълният списък с мерки.Гърция преминава наистина на ръчно управление от тройката.Край на социализма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хах, кой ти каза, че не са?На всички, които славословеха Ципрас и Сириза последните 5 месеца за това какви топки имал и как "защитавал народа си" - осъзнават ли колко сте неадекватни и несъстоятелни? Ама поне малко?А на колебаещото се мнозинство: това НЕ Е НАЧИН ДА СЕ ЗАЩИТАВАТ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ. Това е начинът да фалираш страната си и тотално да компрометираш народа си пред очите на всички. Защото без значение дали ви харесва или не, гърците отсега нататък ще бъдат подигравката на Европа. ***, живеещи в паралелен свят. Мушмуроци, ***, смях в залата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години 26Атанасио до: крас "Аз говоря за принципи ,че не може всички да плащат еднакво защто едни откраднаха парите плащат всички най-лесно през ДДС и инфлация"- а при нас кой плати борчовете на Тодор Живков? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Изтри ми се коментара, остатакът:1) Гърция се задължава в най-кратки срокове (до 15 и 22 юли) да приеме редица закони (които - да не се лъжем - ще бъдат написани в Брюксел и Франкфурт.2) Гръцко имущество на стойност 50 млрд евро ще бъде разпродадено от контролиран от Брюксел фонд, и парите ще bъдат разпределени м/у държавите кредиторки.3) Ни дума, ни стон за отписване на дългове, с обещанието за което Ципрас спечели изборите.С две думи: ЕЦБ и Брюксел (и оттам непряко Берлин) поемат ръчно управление на гръцката икономика. Ципрас и Сириза остават палячовци-фигуранти, които могат да бъдат натирени във всеки момент. Недейте да крещите за загуба на суверинитет и не знам си какво - това е най-доброто, което може да се случи на гърците!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тук някои хора продължават да се държат неадекватно и да обявяват споразумението за победа на Ципрас. (Случайно или не същите хора са про-Путин, анти-ЕС, про-"да си траем и да си мълчим пред Путин", но и про-"да се репчим и да се правим на интересни на Запада).Драги ***, това е поражение за Гърция, сравнимо със следвоенен договор за мир на страна, загубила война:1) Гърция се задължава в най-кратки срокове (до 15 и 22 юли) да приеме редица закони (които - да не се лъжем - ще отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Демек гръчките бамки стават собственост на ЕЦБ ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Бадвам се, че Разумът победи.Няма печеливши или губещи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ОТ ДЪРЖАВНИК ЦИПРАС СЕ ПРЕВЪРНА ВЪВ ФЕЛДЕГЕР ИЗПОЛЗВАН ЗА ПРЕНОС НА КУРИЕРСКИ УСЛУГИ МЕЖДУ ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ГРЪЦКИЯТ. Веднага след референдума прие позицията ДА НЕ ВЪВЕЖДА ДРАХМАТА като разплащателно средство което за западните кредитори бе истински ужас!Точно заради това се разделиха и с ВАРУФАКИС, КОЙТО БЕ ГОТОВ НА ТОЗИ ХОД !!Въвеждането на ДРАХМАТА е съпроводено със ЗАМЯНА НА ГРЪЦКОТО ЕВРО и последващ разпад на еврозоната.ЗАПАДНИТЕ КРЕДИТОРИ ЗНАЯТ, ЧЕ НЕЩАТА В ГЪРЦИЯ ЩЕ ЕСКАЛИРАТ И БЪРЗАТ ДА ПРИВАТИЗИРАТ И БАНКИ И ТЕЛЕКОМА И ПРИСТАНИЩА И ЛЕТИЩА!ЗАСЕГА УСПЯВАТ ДА ПОСТИГНАТ ЦЕЛИТЕ СИ ЧРЕЗ ЦИПРАС! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Рекапитализацията ще е от фонда на ЕЦБ отговор Сигнализирай за неуместен коментар