Срещата на финансовите министри на Еврогрупата завърши без решение за Гърция, което трябва да бъде взето на срещата на високо равнище на еврозоната. Това каза председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум, цитиран от ТАСС.
Подготвихме текст с предложение за срещата, останаха няколко нерешени въпроса, по които трябва да се произнесат държавните и правителствени глави, каза той. "Решението за подкрепа на Гърция е съгласувано на 90%, останалото ще бъде направено на срещата на високо равнище", каза и белгийският министър на финансите Йохан ван Овертвелд.
"Набелязахме план за помощ на Гърция, много амбициозен проект, който трябва да бъде потвърден на срещата на високо равнище. Той включва, първо, закони, които Гърция трябва да приеме до 14 юли. На второ място са условията и предварителните действия, които Гърция трябва да предприеме. На трето място съгласувахме четири направления за реформи, включително данъчни въпроси, приватизация и други. Всички те трябва да бъдат приети от правителството и парламента на Гърция", допълни финансовият министър на Финландия Александър Стуб, предаде БТА.
На масата на преговорите на срещата на високо равнище на еврозоната остават и двата варианта за решение за Гърция - както запазване на страната в еврозоната и предоставянето на помощ, така и изход от еврозоната и дефолт".
Междувременно Франс прес съобщи, като се позова на европейски източници, че всъщност днес министрите на финансите на държавите от еврозоната са подготвили списък с тежки условия към Гърция, които трябва да бъдат изпълнени, за да започнат преговори за нов план за спасяване на страната от финансов колапс.
Списъкът включва предложението на Германия за създаване извън Гърция на специален фонд с гръцки активи за 50 милиарда евро като гаранция за изпълняване на обещаните от страната приватизации, по информация на неназован дипломат.
Друга германска идея, за временно излизане на Гърция от еврозоната за период от 5 години, е премахната още от работната версия, обсъдена от финансовите министри от Еврогрупата в ранния следобед, информира БТА.
Кабинетът на лявата партия „Сириза“ освен това ще трябва да се съгласи на "тежки условия" що се отнася до реформата на трудовия пазар, пенсионната система, фискалната политика и ДДС.
Ако Гърция и държавите от еврозоната постигнат споразумение, това ще позволи Атина и нейните международни кредитори да започнат преговори за трети план за финансова помощ в размер на над 74 милиарда евро за период от три години, отбелязва агенцията.