fallback

"Турски поток" - жертвата на икономиите в "Газпром"

За шестте месеца в очакване на начало на строителство Saipem получи от руския гигант 300 млн. долара

17:36 | 10.07.15 г. 54

„Турски поток“ се оказа жертва на икономиите, които „Газпром“ трябва да направи, коментира руското издание РБК. Вчера газовата компания съобщи, че прекратява договора си с един от изпълнителите на проекта – италианската Saipem.

Компанията беше наета от South Stream Transport да положи тръбите по дъното на Черно море за „Южен поток“. От 4 декември два тръбополагащи кораба на Saipem бяха разположени в пристанището в Бургас в очакване да бъде даден старт на строителството.

Това обаче така и не се случи, защото руският президент Владимир Путин замрази „Южен поток“ и предложи на негово място да бъде реализиран „Турски поток“ - към бреговете на Турция. Така и Saipem получи ново поръчение – да построи морската част на новия проект. Месеци наред обаче Москва и Анкара не постигнаха споразумение по „Турски поток“.

Източници на“Интерфакс“ посочват, че оставането в пълна готовност за начало на строителство за Saipem в продължение на половин година е коствало на „Газпром“ 300 млн. евро.

Освобождаването на Saipem е всъщност поредната стъпка, която предприема „Газпром“ за ограничаване на разходите за преноса на газ в южното направление. Преди дни стана ясно, че компанията ще замрази инвестициите си за развитието на „Южния коридор“ - трасето на руска територия, което трябва да захранва проектите „Южен поток“ или „Турски поток“, тоест клиентите в Централна и Югоизточна Европа.

Така единственият шанс Русия да реализира плановете си да заобиколи Украйна при транзитирането на газ за Европа засега остава „Северен поток“. По време на Международния икономически форум в Санкт Петербург руската страна обясни за новите си планове да изгради алтернативно трасе.

Свиването на инвестициите може да отвори и нова възможност за газовите доставки в Европа, коментирана вече от Брюксел. Идеята е ЕС да купува руски природен газ от руско-украинската граница и да се грижи за транзита до отделните страни в общността.

Ако това бъде реализирано, идеята за Енергиен съюз ще бъде изпълнена със смисъл. Тогава и Брюксел ще може да преговаря като общност с Русия за цената на природния газ и да постигне по-справедлива цена за по-малките потребители, като например България, която плаща една от най-високите цени за руски газ в ЕС.

Но все пак не всичко е загубено за пътя на руския газ в южното направление. Единият от корабите на Saipem – Castro Sei, напусна преди седмици порта в Бургас и в момента е на пристанището в Анапа. Не е изключено и италианската компания отново да бъде поканена за строителството на някой от проектите.

А дали ще е „Южен“ или „Турски“ потокът, както казват в Брюксел – нищо не е договорено, докато всичко не бъде договорено. Да не забравяме, че „Газпром“ все още не е уведомил участниците в „Южен поток“ за края на проекта. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:18 | 14.09.22 г.
fallback