Бъдещото на Гърция в еврозоната е на ръба, където се намират и инвеститорите, пише The Wall Street Journal.
Ако гръцките гласоподаватели отхвърлят исканията на кредиторите за строги икономии в неделния референдум и гласуват с "Не", много от инвеститорите очакват фондовите пазари в Европа да спаднат рязко. При преобладаващ вот "Да" обаче ситуацията ще е точно обратната.
На фона обаче на досегашните проучвания на общественото мнение, които показаха близки резултати, мнозина предпочетоха да запазят своите позиции на европейските пазари – рисков ход, който залага, че евентуален Grexit няма да доведe до провал на икономическото възстановяване в региона.
"Проблемът е, че това е събитие с двоен характер. Ако ви хванат в неподходящ момент, бихте могли да пострадате", казва Франсоа Савари, главен стратег в швейцарската банка Reyl.
Малцина очакват гласуването в неделя да доведе до каквото и да е трайно разрешение на продължителните преговори на Гърция с кредиторите. Но повечето инвеститори са съгласни, че преобладаващ вот "Не" ще е сигнал за засилване на кризата, който значително ще повиши вероятността Гърция да напусне валутния съюз. При подобно развитие реакция на пазара в понеделник ще бъде "неприятна", казват инвеститорите.
Европейските акции и облигации на силно задлъжнелите страни, разглеждани като уязвими към сътресения, като тези на Италия, Испания и Португалия, се влошиха през миналия месец на фона на преговорите между Запада и Атина. При вот "Не" в понеделник продажбите биха могли да имат катастрофални последици.
Според Савари подобно развитие би изпратило борсите в Европа надолу с около 5%. Ако Гърция обаче приеме мерките за строги икономии, предложени от кредиторите, прогнозите на експерта от Reyl са за леки покачвания.
Какъвто и обаче да е резултатът от референдума, Франсоа Савари остава положително настроен спрямо европейските акции в по-дългосрочен план. Това е и причината експертът да не планира каквато и да е корекция на своите позиции.
Въпреки краткосрочните рискове инвеститорите са склонни да намалят експозициите си към европейските фондови пазари, които се увеличиха през тази година, подхранвани от програмата за стимулиране на Европейската централна банка и подема в икономиката.
Индексът Stoxx Europe 600 добавя повече от 12% през 2015 г., въпреки че спадна с близо 3% през последния месец.
"Ние разглеждаме всяка лоша новина като възможност за покупки", отбелязва Андреас Кьостер, ръководител на звеното за управление на активи и валути на UBS Global Asset Management. Експертът също очаква пазарът да падне с около 5% при отхвърляне на строгите икономии от гърците, но прогнозира бързо стабилизиране след това.
"Много хора търсят възможност да влязат в този пазар", казва той.
Инвеститорите също така разчитат ЕЦБ да ограничи негативните ефекти, използвай наличните си инструменти по паричната политика.
Ако Гърция излезе от еврозоната, инвеститорите ще започнат да се притесняват дали това един ден няма да направят и Италия или Испания, отбелязва Лука Паолини, главен стратег на Pictet Asset Management. Въпреки това "ЕЦБ вероятно ще се стреми да противодейства на тежките разпродажби на облигации на тези страни, по възможност чрез завишаване на своята програма за изкупуване на активи", смята още той.
Всичко за Гърция четете тук!