Украйна няма пари да купува руски природен газ, но за да запази имиджа си, поставя неизпълними условия пред „Газпром“. Този коментар правят руски експерти, интервюирани от агенция ТАСС.
От 1 юли „Газпром“ вече не доставя газ за потребителите си в Украйна. Формално причината е липсата на споразумение за цената на газа през третото тримесечие. Киев поиска цена от 200 долара за 1000 куб. метра, докато предложението на руския газов гигант е 247,20 долара за 1000 куб. метра.
Заради липсата на споразумение „Нафтогаз“ не предплати на „Газпром“ за доставките през юли и съответно – те бяха спрени.
Според Владимир Аверчев, директор на изследователската компания „ВР Россия“, няма смисъл от преговори в летния сезон, когато рязко спада производството в Украйна, особено в металургията и химическата промишленост. В тези месеци като цяло потреблението на газ в страната не е голямо.
С приближаване на зимата обаче „Нафтогаз“ Украйна ще бъде по-сговорчива при преговорите, смята експертът. Неговото мнение се базира на поведението на Украйна при разговорите за цената на газа в последните години.
Освен това от миналата година Украйна може да купува суровината по реверсивните връзки с Унгария, Словакия и Полша, а към тях Киев не плаща предварително за доставките.
Реално проблем за Украйна и ЕС е гаранцията на зимните доставки на природен газ, посочва още експертът. Според него за покриване на пика на потреблението на Европа ще са нужни между 15 млрд. и 18 млрд. куб. метра в украинските газови хранилища. По данните на енергийното министерство на Русия в тях към момента има около 12,5 млрд. куб. метра. С други думи нужни ще бъдат около 6 млрд. куб. метра, за да бъдат гарантирани европейските доставки, а за тях Киев няма пари.
Аверчев изказва съмнения, че и Брюксел в момента няма нужните средства, за да попълни украинските хранилища, тъй като е насочил ресурсите си към изпадналата в криза Гърция.
През юни Украйна е купила руски природен газ за 320 млн. долара.