fallback

Европейските банки напът да загубят 40 млрд. евро от пазарната си стойност*

Индексът Stoxx 600 Banks се срина временно с 4,4 на сто – най-сериозният еднодневен спад от ноември 2011 г.

16:46 | 29.06.15 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейските банкови акции отчетоха в понеделник най-сериозния си срив от 2011 г. Само за по-малко от ден бе унищожена пазарна капитализация за над 40 млрд. евро, след като Гърция нареди банкова ваканция и въведе контрол над капиталовия трансфер, предава Bloomberg.

Европейските акции отстъпват в началото на новата седмица, каквито бяха и очакванията, след като гръцката криза навлезе в нова фаза – банкова ваканция, затваряне на фондовия пазар и предстоящ контрол върху капитала, за да се предотврати масовото изтичане на средства от страната.

Бенчмаркът Stoxx 600 Banks се срина с 4,4 на сто, което представлява най-сериозния еднодневен спад от ноември 2011 г. насам. Всички 46 компонента на индекса отчитат понижения. Към 15 часа подиндексът отчиташе спад от 3,1 на сто. Сред най-големите губещи са банки от Италия, Португалия и Испания, водени от Banco Comercial Portugues. 

С банковата ваканция и контрола над трансакциите Гърция възнамерява да избегне срив на финансовата система предвид нарастващата опасения за оттегляне от еврозоната. Кредиторите ще останат затворени поне до 6 юли, един ден след планирания референдум за предложенията на кредиторите, свързани със спасителната програма.

„В краткосрочен план е вероятно настроенията на пазара да бъдат много негативни", каза Джакопо Чекатели, главен изпълнителен директор на миланския брокер Marzotto SIM Spa. „Държавните облигации и банките в периферните страни ще бъдат най-силно засегнати от несигурността". 

В неделя Европейската централна банка остави горната граница на спешната помощ за гръцките банки на ниво от почти 89 млрд. евро. С това за първи път от много време насам тя отказа увеличение на ликвидността, след като влоговете в гръцките банки продължиха да се топят. След Кипър сега Гърция стана втората страна от еврозоната, въвела капиталов контрол.

Испанската Banco Popular Espanol се срина с 6,2 на сто, а Banco de Sabadell – с 4,9 на сто. В Италия Banca Monte dei Paschi отчете спад от 6,7 %, Intesa Sanpaolo загуби 3,9 на сто, а Banca Popolare di Milano - 5,1 на сто. В Лисабон Banco Comercial пропадна с 9,1 на сто.

Рискът от зараза от 2009 г. насам, когато Гърция предизвика дългова криза в еврозоната, обаче намалява. Въпреки това банките трябва да се справят със заплахата от едно разпадане на еврозоната. Някои банки също така страдат и от колебанията на цените на държавните облигации в портфейлите си. Така например през април италианските банки са държали италиански облигации за рекордния обем от 415,5 млрд. евро, както е видно от данни на Централната банка на Италия.

„Най-голямото въздействие върху банките ще е в техните инвестиционни портфейли", твърди анализаторът Антонио Гулеми от Mediobanca в Лондон в свое изследване, публикувано в понеделник. Deutsche Bank и BNP Paribas са сред големите банки, които търгуват с много облигации, които могат да бъдат засегнати от кризата. 

*Актуално към 15,30 часа

Още видеа гледайте на сайта на ТВ Bulgaria ON AIR

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:39 | 10.09.22 г.
fallback