Европейската централна банка (ЕЦБ) ще прекрати извънредното кредитиране на банките в Гърция в неделя, съобщава BBC, позовавайки се на собствени източници.
Нормалното функциониране на гръцките кредитори зависи от програмата за спешна ликвидна помощ (Emergency liquidity assistance – ELA). Изпълнителният съвет (ИС) на ЕЦБ ще се събере по-късно в неделя, за да обсъди сложния казус.
Гърция вероятно ще трябва да "обяви неработен ден за банките в понеделник и въведе на контрол върху капитала", посочва източникът на BBC Робърт Пестън.
От февруари насам спешното финансиране за гръцките банки се оценяваше на седмична база от централната банка във Франкфурт. Заради преговорите между Атина и кредиторите обаче, които все още не са достигнали връхната си точка, ИС на ЕЦБ заседава почти всеки ден.
Вливанията на спешна ликвидна помощ имат за цел да покрият отлива на депозити, като буферите на ликвидност се поддържат на ниво от около 3 млрд. евро, за да дадат време на Гръцката централна банка и ЕЦБ да реагират в случай на спешност. Междувременно централната банка във Франкфурт вече не приема за гаранции гръцките държавни облигации. Така директният канал на гръцките банки до свежо финансиране бе отрязан.
В петък ЕЦБ реши да не увеличава в петък размера на ELA. Ден по-рано, в четвъртък, сумата по програмата отново бе оставена без изменение при приблизително 89 млрд. eвро. За последната седмица обаче ЕЦБ проведе четири спешни срещи, като непрекъснато покачваше обема на кредитирането.
По думите на Пестън излизането на Гърция от еврозоната не е неизбежно, тъй като валутният блок бе поставен пред подобно тежко предизвикателство и през 2013 г. Тогава в криза бе Кипър, като островната страна в крайна сметка запази единната валута.
Според експерта ако ELA бъде прекратена, платежоспособността на цялата гръцка държава ще бъде под съмнение, тъй като е много тясно свързана със състоянието на банките.
В събота финансовите министри от еврозоната отказаха да удължат спасителната програма за средиземноморската страна, която трябва да изплати 1,6 млрд. евро на Международния валутен фонд във вторник. Европейските лидери бяха изненадани от идеята на гръцкия премиер Алексис Ципрас, който ще свика референдум в страната на 5 юли относно условията на предлагания от кредиторите спасителен план.